(MTI) - A Nemzeti Színház Jászai Mari-díjas színművésze, érdemes művésze a hivatalos indoklás szerint a több évtizedes művészi pályája során drámai, vígjáték- és filmszerepekben nyújtott hiteles, karakteres színészi alakításaiért vehette át hétfőn a Kossuth-díjat.
Blaskó Pétert elmondta: "három évvel ezelőtt elég kemény támadások értek a baloldali sajtótól, amiért nem vettem át a díjat, ezzel együtt viszont sokan voltak azok, akik megerősítettek az akkori döntésem helyességében".
A színművész jelenleg Az ember tragédiája című darabra készül, amelyben az Urat játssza. Jóllehet az eredeti műben csak az Úr hangja szerepel, Alföldi Róbert feldolgozásában viszont a színpadon is megjelenik. Ez a változat sem újdonság, mert például 1984-ben Miskolcon, amikor ebben a darabban Lucifert játszotta, a színpadon ugyancsak megjelent az Úr. "Kíváncsian várom az olvasópróbát, hogy megtudjam a koncepciót" - tette hozzá a színművész.
"Mindig érdekesek lehetnek az új elgondolások, főleg akkor, ha jók, új élményt adnak. Kilenc évvel ezelőtt a Nemzeti Színházat megnyitó előadás például nagy kritikát kapott amiatt, hogy az Úr akkor csak virtuálisan, egy kivetített SMS-ben jelent meg, és akkor sokan azt hiányolták, hogy az utolsó ominózus mondat, az '?ember: küzdj és bízva bízzál' nem hangzott el" - idézte föl a művész.
A következő évad műsortervével kapcsolatban egyelőre csak annyit tudott mondani, hogy ősszel Moliere A fösvényében Harpagon szerepét kapja, amelyet a nagy elődökre tekintettel szintén nagy örömmel vár.
A színházon kívüli terveiről Blaskó Péter elmondta, hogy szeretne végre egy kis nyugalmat, azaz szeretne elvonulni a természetbe, de eddigi elfoglaltságai miatt erre még nem volt lehetősége. Arra vár, hogy ne csupán egy délutáni kirándulásra, hanem legalább egy hétre sikerüljön kimozdulnia a mindennapi "mókuskerékből", és nyugodtan tudjon levegőzni, sétálni és élvezni a tavaszi napsütést.
Blaskó Péter 1948. június 13-án született Budapesten, 1970-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Pályáját a Nemzeti Színházban kezdte. 1974-ben átszerződött a Miskolci Nemzeti Színházhoz, amelynek az 1978/1979-es kecskeméti évadot leszámítva 1987-ig volt a tagja. 1987 és 1994 között a Katona József Színház, majd a Thália Színház, 1998 és 2002 között a veszprémi Petőfi Színház művésze. 1999-től 2001-ig a Magyar Színházi Társaság vezetőségi tagja volt. 2002-ben csatlakozott az új Nemzeti Színház társulatához. Jelentős színpadi szerepei mellett számos filmben is szerepelt.
Művészetét 1981-ben Jászai Mari-díjjal, 1986-ban az érdemes művészi címmel jutalmazzák, 2004-ben megkapta az évad legjobb Shakespeare-alakításáért járó Gábor Miklós-díjat, 2005-ben a fővárosi színházi díjat.