Díjakat érdemelt Kerényi és Béres színészvezetése

Színpad

A Budapesti Operettszínház évekóta dolgozik együtt külföldi - salzburgi, bécsi, jekatyerinburgi, szentpétervári és prágai - testvérteátrumaival. Az ezekben a színházakban a Nagymező utcai kreatív stáb által színre vitt produkciókat a közönségen kívül a szakma is elismeri. A Golden Sofit elnevezésű legnagyobb szentpétervári színházi díjat például az előző évad legjobb zenés előadásai kategóriában már megkapta a Szinetár Miklós rendezte A víg özvegy, a Kerényi Miklós Gábor jegyzezte A bajadér, valamint a Béres Attila által színpadra állított Lili bárónő.
 

kerenyimiklosgabor_d__tt20080315100_crop.jpg
Kerényi Miklós Gábor

Az utóbbi, Huszka Jenő által komponált operettet négy kategóriában is jelölték a legnagyobb orosz színházi fesztiválon. Az Arany Maszk elismerésre nominálták a legjobb operett/musical produkció "csoportban", valamint három főszereplője, Zoja Vinogradova (Illésházy Agatha),  Valentyina Koszobuckaja (Illésházy Krisztina) és Ivan Koritovo (Frédi) is izgulhatott a díjátadó előtt. Végül az egyik legismertebb orosz komika, Koszobuckaja vehette át április 15-én este a moszkvai K.S. Sztanyiszlavszkij és V.I. Nyemirovics-Dancsenko Zenés Színházban a legjobb operett/musical színésznőnek járó Arany Maszk elismerést. 

 
Béres Attila rendezését, a Lili bárónőt egyébként a szentpétervári Zenés Komédia Színház kétszer is játszotta az orosz fővárosban, ahová  mintegy ezer produkció közül választották ki a végül bemutatott 18 előadást. A Budapesti Operettszínház főrendezője volt az egyetlen külföldi alkotó, akinek munkáját elismerték. 
 
Mindeközben Prágában, a Karlíni Színházban is látható egy "magyar produkció". Kerényi Miklós Gábor rendezésében 2007 őszén mutatták be Kálmán Imre Csárdáskirálynőjét - hatalmas sikerrel. Ebből az előadásból most Pavla Bínková vehette át a cseh kritikusok által adományozott Thália-díjat az évad női alakításáért (musical/operett kategória). A művésznőt egyébként Anhilteként a magyar közönség is láthatta a tavaly októberi Kálmán 125 gálaesten. Csehül énekelte a Csárdáskirálynő legismertebb slágerét, a Hajmási Pétert a Budapesti Operettszínház színpadán. 
 
A Kerényi-féle Csárdáskirálynő a 2008/2009-es évadtól a Budapesti Operettszínházban is látható lesz, ahogy a jelenleg a Szentpétervárott játszott másik Kálmán-mű A bajadér is. Közben pedig ugyanitt májusában kerül színre Leo Fall Madame Pompadour című nagyoperettje, ugyancsak az Operettszínház kreatív stábjától, Lőcsei Jenő koreográfiájával, Rácz Márton karmester betanításában, Szinetár Miklós rendezésében.