Emlékest a Vigadóban - 25 éve halt meg Maria Callas

Színpad

A század legnagyobb énekesnője jövőre lenne nyolcvanéves, és már huszonöt éve halott! Mindez egyben jelzi is a görög származású Maria Anna Cecilia Sofia Kalogeropoulos - ezen a néven született - tragikus sorsát.
Bár szakmailag mindent elért és Maria Callas (fotó) néven világhírűvé vált, magánélete drámai volt, és ez hozzájárult korai halálához. (Akárcsak a mi Házy Erzsébetünknél, akinek ő volt a példaképe!)

A milánói Scalában, a római operában, a londoni Covent Gardenben, a New York-i Metropolitanban, vagyis a világ legnagyobb operaházaiban énekelt. Hatalmas hangterjedelme és drámai ereje szinte minden szerepet lehetővé és elérhetővé tett számára. Már fiatalon Toscával kezdett, amit a szopránok általában pályájuk csúcsán szoktak elvállalni, aztán végigénekelte az operairodalom legdrámaibb szerepeit.

December 21-én a Vigadó kamaratermében őrá emlékezik Pitti Katalin (fotó) Maria Callas-estjével, amelyet már több mint százszor adott elő Magyarországon, valamint németül és angolul szerte Európában. Az eredetileg a Korona Pódiumon bemutatott előadóesten a legnagyobb szopránáriákat énekli testközelből, átöltözési lehetőség nélkül, egy-egy kellékkel jelezve az operákat, egyetlen zongora segítségével. Kísérője Ács János, a világhírű karmester, aki most érkezett Budapestre Sao Paolóból, ahol a három tenor koncerjét vezényelte.

Pitti Kati nemcsak énekel, hanem cseveg, mesél, bevonja a közönséget a játékba. Ugyanakkor átlényegül a szemünk láttára legszebb szerepeibe, amelyeket nemcsak Callas, hanem ő is elénekelt: Traviata, Csocsoszán és persze Tosca, amit két éve játszott a Magyar Állami Operaházban, és amelyet fel kellene újítani - vele.
Mindig tudtuk, hogy Pitti Kati színésznek is kiváló, - felvették a főiskolára, prózai szakra -, ezt most ezen az estén is bizonyítja. A Maria Callas élete nemcsak énekesi, hanem színészi bravúr.