Erdély "Kisvárdája" - Gyergyószentmiklósi Kollokvium

Színpad

   Fesztiválról - Kollokviumra

Ez kissé úgy hangzik, mint "cseberből vederbe."
Kisvárda szűk volt színházainknak, és Gyergyó csak egy fokkal jobb: itt hazai pályán szorongunk. A kisvárdai kultúrház színpada - gyűlésterem színpada. Lapos és keskeny. Hiába szerelték fel minden technikai csodával, nem lehet rendesen bedíszletezni. Az előadások - a helyszín miatt! - veszítenek értékükből.

Gyergyószentmiklóson a színpad - színházi színpad. De mi haszna? A játéktér kiváló, csupán hiányos a felszerelése. S ráadásul a terem hideg időben használhatatlan. A végeredményt tekintve így kerül egymás mellé cseber és veder.

Gyergyószentmiklósi Művelődési Központ
   De a hasonlat más tekintetben is érvényes. Magyarország Kisvárdával két legyet akar ütni egy csapásra: csokorba gyűjti a kisebbségi létben működő (élő vagy kevésbé élő) magyar színházakat, és versenyt mímel a támogatás leosztásához. Másrészt e seregszemlével jelentős kulturális eseményt teremt egy Isten háta mögötti vidéken. Gyergyószentmiklóson is csokorba gyűlünk, igaz, hogy egy kisebb - csak romániai csokorba. Viszont itt nincs leosztás. Talán ezért is lanyhább színházaink érdeklődése. Ide a virtus kedvéért jövünk... Viszont Gyergyó és környéke nagyon is igényeli a vidéki horizonton túlmutató, azon felülemelkedő kulturális eseményeket, és nincs elkényeztetve e tekintetben. Reméljük, hogy a Kollokvium második itteni (és valójában ötödik) kiadása meg fog felelni a várakozásnak.

A műsortervet látva feltűnhet, hogy nagyon hasonlít a kisvárdaira. Sok társulat ugyanazzal az előadással jön, mint amit ott játszott. Mi értelme van ennek az ismétlésnek? Talán az, hogy a gyergyói közönség is megkaphatja azt, amit a kisvárdai. Mert ne feledjük, társulataink reprezentatív előadásaikat vitték Kisvárdára, hiszen, többek között a leosztásért játszottak. Most a gyergyói közönség is megítélheti, hogy jól zsűriztek, igaz-e a Kisvárdán kialakított rangsor. És teheti ezt a romániai magyar nézők nevében.

Szerintem nagyon fontos dolog ez! Csak a gyergyóiaknak adatott meg ez a lehetőség. Mert nálunk a színházi székhelyek közönségén kívül más nem láthatja színházainkat. És a színházi székhelyek közönsége csak a helyi előadásokat ismerheti. Nincsenek turnék. Az előadáscserék alkalomszerűek. Miként egyéb területen, itt sem sáfárkodunk értékeinkkel.

Gyergyószentmiklós - Főtér
 Éppen ezért a Kollokvium szervezői bátrabbak is lehetnének. Gondolniuk kellene nemcsak a gyergyói színházkedvelőkre - hanem az egész romániai magyar színházi közönségre. Annak idején, a hatvanas években autóbuszokkal jöttek a nézők Kolozsvárra, és nemcsak a környező helységekből, hanem Marosvásárhelyről, sőt a Székelyföldről is, hogy láthassák Az ember tragédiáját - amely hosszú szünet után újra megszólalhatott a hazai magyar színpadon. Most ugyanígy, zarándoklatszerűen kellene hogy jöjjenek ide a nézők Erdély minden részéből, hiszen színházaink seregszemléje van Gyergyószentmiklóson. A hosszú idő után újra lehetségessé vált seregszemle! Amely ráadásul egy turista-paradicsomban zajlik. A romániai magyar, német, zsidó színházi előadások színe-javát látva - egy hetet nyaralhat itt a színházkedvelő.

Ha Kisvárdán különleges színházi helyszínként ott volt a vár - Gyergyóban a szárhegyi kastély tölthetné be ezt a szerepet. Szegeden, annak idején, a színházi szemle egyes előadásait a régi zsinagógában tartották. Kisvárdán is az egyik előadást, a Gyilkosság a katedrálisban-t, a székesegyháznak beillő zsidó templomban tartották. Miért ne lehetne Gyergyóban is néhány előadás színhelye a régi zsinagóga? És különleges színházi helyszíneket lehet találni, miként talált is a Kiss Stúdió a régi városban. Csodálatos adottságok vannak itt. Be lehetne játszani a tájat!
Csakhogy akkor a Kollokvium szervezésébe be kell hogy társuljon az egész város, a művészek és a városatyák mellett az üzleti világ is, amely jó hasznot húzhat a rendezvény felfuttatásából. De ehhez, hangsúlyozom, nemcsak alkalmi szponzori hozzáállás kell, hanem résztvevői, üzlettársi. Miként Kisvárdán...

És akkor felébredtünk. Tegyük, amit terveztünk - szűkös kereteink között. Induljon be újra a nyílt színházi műhely - a Kollokvium fő rendeltetése.
*
A szerző: Zsehránszky István - színikritikus, zsüritag, a Kollokvium gyergyói megrendezésének ötletgazdája, a főtámogató Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala igazgatója
*
Forrás: KOLLOKVIUM - A Kisebbségi Színházak Kollokviumának Lapja.
Készíti: Gyergyói Kisújság - http://www.kisujsag.ro
*
Fotó: GE
*
Kapcsolódó cikkek:
Kisebbségi Színházak Kollokviuma - Gyergyószentmiklós
Kaláka-koncert, Bozsik Yvette Társulat székelyföldi miniturnéja

A zsűri: Zsehránszky (középen), Kötő József színháztörténész, az EMKE elnöke (jobbra)