" Nélkülem lemaradna róla ! "

Hétfő : Június 16. a gyász és emlékezés napja. Nem illik ez nagyon
ehhez a rovathoz, de mivel a filmtörténelem egyben az emberiség történelmének első - vizuális - emlékezete, ezért kötelességemnek tartom felhívni a figyelmet e közös élmény megtartó erejének lehetőségeire. Nagy Imre és társai gyalázatos kivégzésére emlékezünk ezen a napon, s bár eddig kevés ismeretlen dokumentum került napvilágra azért a tények látható formában minden más lehetőségénél tisztább lelkiismeretvizsgálatot kínálnak: vajon hogyan sáfárkodunk az általuk, értünk hozott áldozattal? Íme, a művek. Kegyelem: a kegyelmi kérvények száraz tényei és az ítélet-végrehajtás technikája. Fellebbezésnek helye nincs: a hozzátartozók emlékei, amelyek soha többé nem engednek teljes nyugalmat és részleges felejtést . / Duna :20.35 /. Kiáltás és kiáltás. Ennek az elfelejtett magyar filmnek, amelynek forgatókönyvét saját regényéből Jancsó Miklós " ikertestvére " Hernádi Gyula írta és Kézdi Kovács Zsolt rendezte, valójában közvetlenül nem illeszkedik a Nagy Imre perhez, de hitelesen idézi a " rémület korszakát./ 22.55 /.
A párttól a nemzetig- Nagy Imre. Dokumentumfilm az 1989-es újratemetésről, amely a háború utáni magyar történelem egyik legfontosabb politikai és közéleti eseménye volt / 21.00 /.

Kedd : Kézdi Kovács Zsolt szerintem legjobb filmjét lehet ezen a napon látni a Filmmúzeumon / / 21.15 /.A Kedves szomszéd a Kádár-korszak nagy " lakásmizériáját " mutatja be. A történet szégyenteljesen primitív embereket szinte szociológiai pontossággal ábrázol egy nem maguk teremtette patkánylétben. Mindez természetesen groteszk, lélektani komédiába oltva, nagyszerű alakításokkal / Dajka Margit, Margitai Ági, Szabó Lajos, Bence Ferenc / a főszerepben Laszlo Szabó, magyar származású - ötvenhatban szökött ki - francia színész, aki ezzel az alakításával bebizonyította, hogy nem kellett itt élnie ahhoz, hogy értse micsoda szörnyetegeket csinált a rendszer még az egyszerű és vétlen emberekből. Csak magyarnak kellett születni . / Filmmúzeum : 21.15. /


Kedves szomszéd

Szerda: A Jutalomutazás című filmmel mutatkozott be 1974- ben egy új filmes generáció , akik ugyan már a " szocializmus gyermekei " voltak és ezt nem is nagyon tagadták, de elviselni nem tudják, mind azt a bornírtságot, butaságot és ideológiai maszlagot, ami rátelepedett az emberi agyakra. A két rendező: Dárday István és Szalay Györgyi két dologról híres / sohasem használnak színészeket és nincsenek előre megírt dialógusaik./ A történet banális: válogatás egy angliai jutalomutazásra egy kis faluban. Az eredmény: a létező szocializmus tökéletes paródiája, minden különösebb inkorrektség nélkül.
Ez a Gladiátor, nem az a Gladiátor. Itt nem Russel Crowe harcol, mint rabszolga, hanem Cuba Gooding jr. boxol, mint szegény csóró, akinek egyetlen reménysége, hogy kiverekedje magát a nyomorból, ha hagyja hogy péppé verjék. A film tulajdonképpen a Rocky rokona, csak kisebb felhajtást csináltak körülötte és ezért kevesebben ismerik. DE szerintem van olyan jó! /RTL Klub: 22..O5 /.
Szerda: A közelmúltban a tragikus baleset miatt sajnos a kelleténél is nagyobb visszhangot kapott a nemzetközi motoros találkozó a Balatonnál. Amerikai legenda-a Harley-Davidson történet című remek amerikai dokumentumfilm a korai vetítési idő ellenére bizonyára sokkal több nézőt vonzott volna, ha bátran este sugározzák. Na, de hát ezért szolgálja a Tersz.hu nézőit a HÁZIMOZI. /Duna : 10.35 /.
Megint két figyelemre méltó régi magyar film Az én XX. századom sorozatban Bubik Istvánt láthatjuk első filmfőszerepében / 1984 /. James Deannek is volt egy hasonló című filmje, és aki megnézi ezt a magyar tévéjátékot, az nem tartja majd meghökkentően az összehasonlítást /m2: 22.00 /.
Latabár Kálmán, minden idők legnagyobb magyar operett komikusa egyetlen nem vígjátéki szerepet kapott, a közelmúltban elhunyt jeles rendezőtől Révész Györgytől. A Micsoda éjszakája / 1958 / főhőse, Tőrös tanár úr szerelmes Tolnay Kláriba - ki nem volt szerelmes bele - és ezért egyetlen éjszaka orvosságért rohangál a kedvéért. A primitív történet ellenére szórakoztató vígjáték, nagyon nagy színészekkel, köztük a szintén frissen halott halhatatlan Horváth Tivadar.
/ Filmmúzeum : 20.00 /.


Micsoda éjszaka
Vittorio Gassmant és Ugo Tonazzit látni egy vígjátékban az bizony nem mindennapi mulatság, különösen ha a rendező az olasz Dino Risi, akinek Magyarországon a legkedveltebbe filmje az 1962-ben készült Előzés, aminek szintén Gassmann volt az egyik főszereplője, a másik Jean Louis Trintignant. Ma este a Fehér telefon az olasz felső tízezer ostobaságait leplezi le és aktualitását az adja, hogy a mi kapitalizmusunk utolérte az olaszt. Mellesleg a film 1976-ban készült. / Hálozat : 21.00./

Fehér telefonok
Csütörtök : Fejezetek a magyar film történetéből : Latabár Kálmán leghíresebb filmjei közül az egyik a Dalolva szép az élet. / a másik a Fel a fejjel ! /. Az 1955-ben készült szörnyűséget tessék úgy nézni mint a " sematizmus " nevű esztétikai bogárgyűjtemény csodapéldányát. A vicc az egészben az, hogy egyáltalán nem nézhetetlen, csak éppen velejéig hamis. De itt látható Soós Imre, Balázs Samu, Ladányi Ferenc, aki zseniális színész volt első sorban színpadon / Peer Gynt,Egerek és Emberek /20.0/.

Dalolva szép az élet
Kelta mítoszokat mutat be egy kétrészes új ismeretterjesztő mű első része varázsokról, királyokról és közben ennél érdekesebbek azok a szépséges tájak / Írorszszág,Skócia,Wales,Man szigetek /, ahova halandó ember többnyire csak a televíziónak köszönhetően juthat el. /Super : 1945/.
A híres angol rendező Ken Loach / Kes, A nevem Joe / koprodukcióban készült földje , a Haza valójában történelmi, politikai elemeket tartalmazó, igazi európai film tele aktuális lélektani rezdüléssel, amelyek bizony nagyon is megalapozzák a félelmet, hogy a magánéletben, ahol a haza fogalma ezen a kontinensen mindig is összefüggésben volt a politikai erőszakkal még sokáig az Európai Unióhoz tartozó országok számára az egyik legbonyolultabb nacionalista kérdés lesz. Mindez annak ellenére érvényes, hogy az alapkonfliktus oka - a németnek lenni, ha két Németország létezik- már nem aktuális / Europa, europa : 22.30 /.

Péntek : Piedone, a zsaru. A cím a magyar szinkronizálás történetének egyik gyöngyszeme, eredetileg Búd Spencert / született : Carlo Pedersoli, mellesleg joghallgató volt / , a pofozkodó óriás zsarut Mezítlábasnak hívták, kirúgták a rendőrségtől és így kénytelen saját szakállára dolgozni.. A Steno művésznéven dolgozó olasz rendező, Tefano Vanzina találta ki a figurát, megtalálta meg hozzá a színészt aztán, történetei elszaporodtak, majd betársult mellé Terence Hill /Különben dübe jövünk / és azóta le sem mennek a képernyőről. Ezt az "ős-budspencert " viszont érdemes egyszer mindenkinek megnézni. Még klasszikusnak számító eredeti vígjátéki burleszk ötletek is akadnak benne. / TV2 : 20.55 /.
A Piedone filmekben a gengszterek még nevetségesek, de 1997-ben Szomjas György filmet csinált az igazi magyar alvilágról, ahol a rosszfiúk foglalkozásszerűen gyilkolnak és története a rendszerváltás utáni magyarországi alvilág talán leghitelesebb ábrázolása, dokumentumszerű kegyetlen dráma, amelynek csak vesztesei vannak. A gengszterfilmben bukkan fel az a két figura Pepe és Sanyi / Scherrer Péter és Mucsi Zoltán / , akik később Jancsó rendszerváltás után rendezett filmjeinek állandó szereplői lesznek. / Duna : 22.15 /.


Gengszterfilm
Ezzel egy időben látható egy magyar dokumentumfilm Széplányok címmel. Ez az első magyar szépségverseny történetét mutatja be, meg azt, hogy nálunk a kapitalizmus is csak tragikomikus utánzatban képes talpra állni. / Filmmúzeum : 22.00 /.
Négy év múlva ötvenéves lesz a Magyar Televízió és ebből az alkalomból péntek esténként sorozatban mutatják be az archívum kincseit. Ma például az egyetlen olyan tévéjátékot, - Vacsora a Grand Hotelben - amelyet kétszer készítettek el, az első adás élőben ment, mint egy színházi premier, merthogy akkor a képmagnó még nem létezett, Majd később ugyanabban a szereposztásban ugyanaz a rendező, Mihályfi Imre újra elkészítette most már az örökkévalóságnak. / MTV1: 22. 35 /.

Szombat : Na most aztán szórakozzunk, mert bizony ez a hét kicsit komorra sikerült. Garantált kikapcsolódást nyújt a Pokoli hétvége, úgy is mint a Michael Dougles sorozat következő darabja, egy szelíd vígjáték egy irodalomprofesszorról akiknek köztudottan unalmas élete egyetlen hétvégén felborul és közben rájön, hogy mennyi mindenből kimaradt eddi. / Duna : 19.55. /


Pokoli hétvége
Egy óra múlva kezdődik a hét másik boksz témájú filmje, A bunyós. Egy hajdani IRA harcos 14 év börtön után szabadul és mivel senki nem várja odakint, csak a trénere, hét elszegődik hivatásos zugbokszolónak. A rendező az ír Jim Sheridan / Az apám nevében, a mező, A bal lábam / a garancia arra, hogy egyáltalán nem sportfilmet látunk. / MTV1 : 21.00 /.

A bunyós
Nem is olyan késő este, mintahogy az ember gondolná Bocaccio Dekameronjának klasszikus változata látható a nagy olasz művész, Pier Paulo Pasolini rendezésében.Sokáig a mozikban is tiltott gyümölcs volt szabad szájú és " képű " világa miatt, és aki némi hasonlóságot vél felfedezni a valóság és a művészet között az még véletlenül se higgye, hogy valóság-showt lát. De az is lehet, hogy ez volt az első, az egyetlen és eredeti.Bocacciotól kitellett. / Duna : 22.10 /.

Dekameron
Vasárnap : Umberto Ecco híres, középkorba helyezett irodalmi krimijének helyenként kissé unalmas változata. Az izgalmat elsősorban nem a történet, hanem a szokatlan helyszin, egy kitűnően megépített-vagy lehet, hogy eredeti ? - és kihasznált zeg-zúgos kolostor és a remek színészek / Sean Connery,Murray Abraham, Christian Slater / szolgáltatják. Remélem az egyébként meglehetős állandó félhomály a televízióban nem rontja le a hatást . / Duna : 19.45 /.

Rózsa neve
Ezen a héten kezdi el forgatni Szabó István rendezésében Az amerikai szépség női főszereplője, Anette Benning új filmjét, amely Sommerset Maugham Színház című regényéből készül. Benning az RTL Klub műsorában vetítésre kerülő öt esztendővel ezelőtt készült akciófilm, a Szükségállapot, női főszerepében is látható ezen a napon, mint egy CIA ügynök, partnerei : Denzel Washington és Bruce Willis. / RTL Klub : 20.00. /.

Szükségállapot
Az amerikai filmhenger ezen az estén megállíthatatlan. Francis Ford Coppola / Keresztapa, Magánbeszélgetések, Apokalipszis most / egy nem eléggé ismerős opusát vetítik, amelynek eredeti címe : Peggy férjhez megy, de magyarul Előre a múltba félrevezető címet kapta, amivel semmi baj nem lenne, ha mindjárt jó magyar szokás szerint le nem lőné a kezdő poént. De még így sem lehet elvenni a néző kedvét, hogy végignézze és erről elsősorban a színésznagyágyúk tehetnek. Ki tudna ellenállni ennek a névsornak : Kathleen Turner, Nicolas Cage, Jim Carrey.

Előre a múltba
És aki igazi, klasszikus mozira vágyik az állítsa be a képmagnóját és vegye fel King Vidor rendezte Tolsztoj regény a Háború és béke első részét, talán minden idők egyik legnaivabb és legsikeresebb irodalmi adaptációja ez, minden idők leglátványosabb szereposztásában :

Háború és béke
Audrey Hepburn, Henry Fonda, Anita Ekberg-itt még színésznőnek számított -Mel Ferrer / az életben is Audrey Hepburn férje / és Vittorio Gasmann. Folyt köv. / 01.25 /.