(MTI) ? A Budapest Táncszínház repertoárjában a társulat megszületése óta fontos szerep jut a gyerekeknek szánt daraboknak ? mondta Földi Béla, a darab koreográfusa, a társulat művészeti vezetője.
A szocializálódás folyamatában fontos szerep jut a meséknek, amelyek ékes nyelven beszélnek arról, hogy milyennek kellene lennie a jövőnek, a felnőtt társadalomnak. Ugyanezt a célt szolgálják a mesejátékok és a fiataloknak szánt klasszikus balettelőadások is ? tette hozzá. A társulat szerda délután bemutatandó darabja mindezt egy modern-kortárs táncelőadáson keresztül valósítja meg, amelynek egyik célja, hogy táncszerető fiatalokat neveljen.
Földi Béla rámutatott arra, hogy a Pinokkió az élet legfontosabb témáit járja körbe. Az olasz Carlo Collodi 1883-ban megjelent Pinokkió kalandjai című gyermekkönyve alapján született darab a nonverbális művészet erejével igyekszik eljuttatni a fiatalokhoz a mese üzenetét.
A koreográfus szerint a híres fabábú történetének legfőbb tanulságai közé tartozik, hogy a hazugság sohasem kifizetődő és a felnövő utódoknak idővel törődniük kell a szüleikkel. Dzsepettó mester az álmait, a vágyait faragja meg, amikor elkészíti Pinokkiót, akit a tündér később életre kelt. A kisfiú történetén keresztül pedig bebizonyosodik, hogy ha valakit jó emberek vesznek körül, akkor mindig visszatalál a helyes útra.
A Fesztivál Színházban bemutatásra kerülő egyórás darab során egy kis narráció segít a közönségnek a történet jobb megértésében: a mozdulatokban megbúvó asszociációk könnyebb felfedezésében. A mesélőnek, aki a tücsök szemszögéből mutatja be az eseményeket, Boros Zoltán színész kölcsönzi a hangját.
A kortárs táncelemekből és montázsszerű zenei kíséretből felépülő darabban az olasz kisváros hangulata és a mesében fellelhető egyéb helyszínek is megjelennek Molnár Zsuzsa díszletében és az előadást gazdagító videó-felvételekben, illetve filmmontázsokban.