Irodalmi birodalmak veszekednek Nyíregyházán

Színpad

A két birodalom - Epikum és Líria - között évszázados viszály dúl. Már a legöregebbek sem emlékeznek, mi volt az első sértő szó, amivel a kis Líria magára haragította a hatalmas Epikumot. A két ország közötti ellentét kibékíthetetlennek látszik. Mert míg Líriában mindenki versel, tréfálkozik, és általában könnyen veszi az életet, addig Epikum népe ennek pont az ellenkezője: ők a beszédet csakis tények és információk közlésére használják. "Mert az életben a legnagyobb érték a pontos igazság!" - vallja Eposz király és a szigorú Prozetta királyné. Líria fejedelme, Poézis király azonban azt feleli erre: "Mit nekünk tények meg más gyanús izék! Az igaz, ami szép."
 
 
A rettenetes háború mostanra mindkét ország lakosságát megtizedelte, ezért az uralkodók úgy határoztak, békét kötnek: összeházasítják a daliás Líra királyfit és Epikát, a gyönyörűséges prózai királylányt. Az esküvő jól indul, a fiatalok első látásra egymásba szeretnek. Líra herceg forró izgalmában valami olyan, de olyan szépet akar mondani menyasszonyának, hogy aztán véletlenül mindenkit vérig sért. Megint összegabalyodnak a dolgok, és csak sok izgalmas kaland, álruhás csel, vad párbaj és pusztító (szó)csata után fogadhat örök hűséget egymásnak - életük második, igazi esküvőjén - a két fiatal: Líra és Epika.
 
 
A Túl a Maszat-hegyen verses meseregény szerzőjének, Varró Dánielnek és Szabó Borbálának a művét a KoMa Társulat és a Móricz Zsigmond Színház állítja színpadra április 9-én, 17 órától. A Göttinger Pál rendezte darabban Gyuris Tibor alakítja Poézis királyt, feleségét, Szinesztézia királynét Lass Bea, fiúkat Lőrincz Sándor játssza, míg az ellentétes oldalon Kameniczky László (Eposz király, Epikum uralkodója), Jelinek Erzsébet (Prozetta királyné, a felesége) és Patocskai Katalin (Epika királykisasszony, a leányuk) állnak.
 
 
A KoMa Társulat egyébként nem ismeretlen a nyíregyházi közönség előtt. Plazma című előadásukat tavaly a VIDOR Fesztiválon, az idei évadban pedig rendhagyó irodalomórák keretén  belül a város középiskoláiban és a MŰvész Stúdióban láthatta/láthatja a közönség.