A Nemzeti Színház lapjának legfrissebb száma azt a kérdést járja körül, hogy milyen szakmai és művészi, közösségi és egyéni stratégiák alakították a színházak életét. 2020. március 16. óta egyetlen olyan nap sem volt Magyarországon, amikor az előadóművészet valamilyen hatósági korlátozás nélkül gyakorolható lett volna. Volt teljes leállás (a lap készítésekor is), fertőzés miatt időszakos leállás, előadás korlátozott számú nézőközönségnek, online próba és maszkban történő próba. A tavaly nyári (korlátozott) nyitástól játszhattak a színházak november elejéig, de azóta nincsenek előadások. Az idén márciusban elrendelt szigorításokig a legtöbb színházban bemutatófelhalmozás zajlott a remélt újranyitás idejére.
A Nemzeti Magazin új számában több mint egy év tapasztalatait gyűjtötték össze. Kitekintenek a német, az amerikai, a svéd és a román színházi világra, hogy bemutassák, hogyan kezelték a válságot a magyarországitól eltérő és a hozzá hasonló színházi struktúrájú országok. Megkérdeztek fővárosi és vidéki színházigazgatókat, érdekképviseleti szervezeteket, hogy milyen szakmai és művészi, közösségi és egyéni stratégiák alakították a színházak életét. A kiadványban Rudolf Péter, Máté Gábor, Vidnyánszky Attila, Vándorfi László, Hegedűs D. Géza, valamint a Független Előadóművészeti Szövetség (FESZ) és a Színházi Dolgozók Szakszervezete (SzíDoSz) válaszait olvashatják az érdeklődők.
Az online kiadványban összegyűjtötték az elérhető támogatásokat: az állami, az érdekvédelmi és a civil segítő pályázatokat és kezdeményezéseket.Visszatekintenek az 1918-as évre is, amikor a spanyolnátha miatt szintén bezártak a színházak – és közben összeomlott a történelmi Magyarország. A Nemzeti Magazin aktuális száma ezen a címen érhető el.
Nyitókép forrása: Nemzeti Színház