Jeremy Irons magyar tábornoki kosztümben tér vissza a londoni West-Endre

Színpad

Márai Sándor A gyertyák csonkig égnek (Embers) című regényéből irt szinpadi művet a nagyhirű angol drámairó, Christopher Hampton. Michael Blakemore rendező munkáját Londonban február 15-étől láthatja a közönség Jeremy Irons főszereplésével a Duke of York?s színházban. Konrád szerepében Patrick Malahide látható. A darab producerea a dél-afrikai Eric Abraham és a legendás Robert Haggiag. A könyv angol nyelvű verzióját Carol Brown Janeway forditásában, a Viking-Penguin kiadásában 2oo2-ben mutatta be a Londoni Magyar Kulturális Központ. A regény a tíz legjobb irodalmi mű közé került a szigetország vezető lapjainak sikerlistáján. A Duke of York szinházban a darabbal egyidőben nyilik a Londoni Magyar Intézet és a Petőfi Irodalmi Múzeum közös kiállitása Márai Sándorról. Február 23-án a szinészek és az előadás alkotói lesznek a magyar intézet vendégei, február 27-én pedig az intézet irodalmi szalonjában beszélget Bogyay Katalin Christopher Hampton iróval, Szegedy?Maszák Mihály irodalomtörténésszel és Eric Abraham producerrel .

Márai Sándor világsikerű regénye a késői leszámolás drámája. Két fiatal katona, két testi-lelki jó barát negyven évvel ezelőtt ? és két gyanakvó, megkeseredett, lelkiismeretfurdalásokkal teli öregember most. A két dátum között az üresség. Az elmúlt évtizedek alatt egyáltalán nem találkoztak, egyikük a trópusokon katonáskodott, a másik a katonai szolgálat letelte után kastélya könyvtárában ült, és a spalettákat bámulta. Ám most találkoznak, és kezdődhet a leszámolás.

Jeremy Irons eddigi pályafutásán végigtekintve egyáltalán nem meglepő, hogy Márai e titkokkal és érzelmekkel átszőtt története lázba hozta a brit színművészt és csaknem húsz év után elvállalt egy színházi főszerepet. Az Oscar és Tony Award díjas Irons fergeteges alakításait ugyanis az elmúlt két évtizedben csupán a mozivásznon láthatta a közönség, mert ezidáig egyetlen olyan szövegkönyvet sem kapott színházi rendezőktől, mely valóban felkeltette volna az érdeklődését. Henrik tábornok szerepe azonban megtörte a jeget. Márai könyvét és Hampton adaptációját választotta a visszatérésre.

A stáb tagjai között nem Irons az egyetlen, akinek nevéhez világsikerek fűződnek. A darab producere Eric Abraham ugyancsak producerként vett részt a Kolja című filmben, amely 1997-ben elvihette a legjobb külföldi mozinak járó Oscar szobrocskát valamint a Golden Globe-ot; Christopher Hampton rendező pedig a Veszedelmes viszonyok forgatókönyvéért egy évvel később a Tony Award díja mellé egy Oscart is gyűjtött.

Jeremy Irons a kortárs színművészet egyik legnagyobb formátumú egyénisége. Karrierjét színpadi színészként kezdte, illetve tévéfilmekben szerepelt. Arisztokratikus megjelenésének és kisugárzásának köszönhetően gyakran játszik felsőbb osztálybeli karaktereket. A mozilátogatók 1981-ben ismerkedhettek meg nevével, ekkor alakította Meryl Streep partnerét A francia hadnagy szeretője című filmben, ami után a rendezők sorban álltak előtte szerepajánlataikkal. Tehetségének köszönhetően olyan direktorokkal dolgozott együtt, mint Volker Schlöndorff, Steven Soderbergh, David Cronenberg, Bernardo Bertolucci, Louis Malle. Gyakran formál meg kifelé tökéletes nyugalmat sugárzó, ám belülről zaklatott, öntörvényű figurákat. Híres szerepei közé tartozik Claus von Bülow egykedvű arisztokratája A szerencse forgandó című filmben (melyért az Akadémia 1991-ben Oscar-díjjal jutalmazza); David Cronenberg kiváló filmjeinek szerepei: a Két test, egy lélek nőgyógyász ikerpárosa, és a Pillangó úrfi elátkozott szerelmese; a Végzetben a fia barátnőjét elcsábító apa figurája; a Lápvilágban a mentálisan zavart nő szerelme; Kafka alakja Steven Soderbergh azonos című filmjében; Humbert Humbert a Lolitaból, vagy Alex a Lopott szépségből. Az utóbbi időben a ?popkultúra? is felfedezte magának Ironst (Die Hard ?Az élet mindig drága, A vasálarcos, Casanova), aki példaképének a holland festőt, Vincent Van Gogh-ot tekinti, és szabadidejét szívesen tölti lovaglással és kertészkedéssel. Irons színészi teljesítménye előtt Európa is meghajolt: életművéért 1998-ban Felix-díjat kapott.

Jeremy Irons nem először kerül kapcsolatba Magyarországgal. Szabó István Csodálatos Júlia című filmje a szerelem, az ebből egyenesen következő bolondság, a bosszú és a felfordulás története, amely a harmincas évek londoni színházi világának kulisszái között játszódik. Az abszolút főszerepben Anette Bening partnereként Jeremy Ironst láthatta a közönség.. A Fox 2000 Pictures gyártásában augusztus 1-én kezdték el forgatni Magyarországon a most 21 éves Christopher Paolini bestsellerének filmváltozatát, az azonos című Eragont, melynek egyik főszerepére Ironst kérték fel, aki tavaly nyáron Budapestre is látogatott. 2006-ben pedig Márai Sándor Henrik tábornokát alakítja a West Enden.

Christopher Hampton Alexandria kis mozijaiban szeretett bele a mozgóképbe. Csodagyerekként indult, kitűnőként végzett Oxfordban franciából és németből, tizennyolc évesen írta első, homoszexualitással foglalkozó drámáját (When Did You Last See My Mother, 1966), s nyomban a legfiatalabb West End-en debütáló drámaíró lett belőle. Aztán jött a Rimbaud és Verlaine szerelméről szóló Teljes napfogyatkozás (1968), a Moliere-re hajazó burzsoá-komédia, A filantróp (1970), a Treats (1976) című szerelmi háromszög-dráma, a Carrington sikertelen hollywoodi előkészítésének idején érlelődött Tales from Hollywood (1982), amely a második világháború német emigránsainak hollywoodi körét mutatja be (Brecht, Mann, Werfel stb.), a színpadon Alan Rickman főszereplésével bemutatott Veszedelmes viszonyok (1985), majd a filmváltozat két évvel később (Olivier Award, Oscar-díj), az önéletrajzi ihletésű White Cameleon (1991), és musicalek, mint a Sunset Boulevard, a Dracula, vagy a Freud és Jung kapcsolatát felidéző A kúra (Jung a díványon). Tucatnyi drámát fordított angolra (Mesék a bécsi erdőből, Don Juan, A vadkacsa, Tartuffe, Ványa bácsi, Három nővér, Mnouchkine-Chéreau: A prágai per), Spielberg őt szerződtette a Tulipánláz adaptálására, David Lean pedig meg nem valósult filmje, a Nostromo megírására. Második önálló rendezésében egy másik Conrad-regényt, A titkos ügynököt vitte filmre.

Michael Blakemore az egyik legismertebb brit rendezők egyike. Olyan szerzők műveit vitte színpadra eddigi pályafutása alatt mint Peter Nichols, David Hare, Arthur Miller, vagy Michael Frayn. Tizennégy darabja kapott Evening Standard és Olivier Award díjat a legjobb színdarab, vígjáték és musical kategóriákban. Rengeteget rendezett a londoni Nemzeti Színházban és dolgozott együtt Laurence Olivier-vel az Utazás az éjszakába (Long Day?s Journey into Night) című darabban. Jelenleg is számos színdarab fut a neve alatt a West Enden, mint például a Kiss me, Kate (a Makrancos hölgy Broadway-változata) , a Három nővér és a Demokrácia. A Broadway-en tizenhétszer jelölték Tony-díjra, amit végül 2000-ben duplán el is vihetett. Két darabjáért (Koppenhága, Kiss me, Kate) is megkapta a legjobb rendezőnek járó kitüntetést. Ausztráliában két filmet írt és rendezett, melyek közül az egyiket (A Personal History of the Australian Surf) Standard Film Award díjjal jutalmazták.

Eric Abraham a legnagyobb szakmai elismerést az Oscar és Golden Globe díjas Koljá-ért kapta 1997-ben, mely a rendszerváltás utáni évtized legnépszerűbb cseh filmje lett. Jan Sverak rendező és Zdenek Sverák író-főszereplő (egyébként fiú és apa) alkotását a bemutató utáni évben 1,3 millió néző látta. A dél-afrikai születésű producer, egykori újságíró és a BBC Dél-afrikai tudósítója, producerként dolgozott a BBC egyik legnézettebb külpolitikai műsorában, a Panoramaban. Emellett részt vett számos televíziós sorozatban, mint például a Nagy Britanniában igen kedvelt A Murder of Quality-ben Denholm Elliott és Glenda Jackson főszereplésével, vagy a BBC izgalmas krimi sorozatában a Dalziel & Pascoe-ban, mely Reginald Hill bestsellerének televíziós változata. Pályafutásának kezdetén már volt szerencséje együtt dolgozni Jeremy Ironssal a Danny the Champion of the World-ben, a rendkívül népszerű brit családi moziban, melyben Ironsék három generációját láthatja a közönség: Irons idősebbik fia Sam, apósa Cyril Cusack, valamint maga Irons tűnik fel a képernyőn ünnepelt angol sztárok társaságában. Abraham neve számos moziban tűnt fel mint producer; együtt dolgozott Jan Sverak-kal a Sötétkék ég című filmen, emellett producere volt a Tim Roth főszereplésével bemutatott Hadszíntérnek, Jez Butterworth Mojo című filmjének valamint a Jiří Menzel rendezte Iván Csonkin közlegény élete és különleges kalandjainak. Márai Sándor A gyertyák csonkig égnek című darabja az első színházi mű, melyben producerként dolgozik, ám úgy tűnik Abraham is azok közé az emberek közé tartozik, akik ha egyszer belekóstoltak a színházi életbe, onnantól kezdve nincs visszaút. Ronald Harwood legújabb darabjában az Angol tragédiában újra Michael Blakemore rendező mellett dolgozik majd. Eric Abraham a legendás Robert Haggiag producerrel dolgozik együtt, aki több mint 5o filmet készített többek között Stanley Kubrick-kal, Humphrey Bogart-al, Ava Gardnerral, Sophia Lorennel vagy Louis Bunuellel. Az ő nevéhez fűződik a Moulin Rouge , az El Cid vagy a Lolita cimű film is.