Kaláka-koncert, Bozsik Yvette Társulat székelyföldi miniturnéja

Színpad

   
   
   
Gyergyószentmiklós augusztus 30 - szeptember 7.

   
A plakát
   A házigazda, a #8216;80-as évek végén #8216;90-es évek elején magyarországi szakberkekben Erdély egyik legérdekesebb alternatív színházának tartott Figura Stúdió Színház, és a mögéje születő Figura Társaság összekovácsolt szervezőcsapatában a Kollokvium kezdése napján is mindenki tudja és teszi a dolgát. A számos sikeres házi minifesztivál előkészítésén megedzett csapat tagjai közül e munkatempó mellett aki csak megtehette, tegnap (augusztus 29) mégis kis szünetet tartott, hogy Sepsiszentgyörgyön utolsó útjára kísérhesse a gyergyói színházi műhely, a Figura névadóját, alapító tagját, színészét - Bocsárdi Angi Gabriellát.
Gyilkos-tó, Kis Cohárd
   
  A szombat esti Kollokvium-nyitányban nem lesznek revü-elemek, a mazsorett-lányok tavalyelőttről emlékezetes parádéja sem ismétlődik. Az augusztus 30-án este csinnadratta nélkül kezdődő második gyergyói Kollokviumot rövid megnyitóbeszédek, majd a seregszemlét a bukaresti Állami Zsidó Színház produkciója nyitja Kincses Elemér rendezésében. Az elkövetkező hét napban pedig mintegy tizenhét fellépést és négyszáz vendéget befogadó seregszemle otthonává lesz a húszezer lelket számláló város.
Fábián Ferenc Színjátszó Csoport
   A seregszemlét az erdélyi amatőr színjátszás is szemmel tartja. Ez szó szerint értendő - ugyanis tegnap (MA) megnyílt a XI. Gyergyószentmiklósi Műkedvelő Színjátszók Találkozója is. A helyi Fábián Ferenc színjátszó csoport megalakulásának 25. évfordulóját ünnepeli. A csoport negyedévszázados díszlet-, jelmez és érdemoklevél-kiállítását vitafórum követte. A műkedvelők a seregszemlén megfigyelőként vesznek részt, és belőlük verbuválódik a fesztivál közönségdíját odaítélő zsűri. A Kollokvium szakzsűrije pedig a legjobb előadás, rendezés, valamint férfi- és női alakítás díjairól dönt. A produkciókat kiértékelők követik. A helyi Gyergyói Kisújság hetilap (<http://www.kisujsag.ro ) által kivitelezett, kétnaponként megjelenő fesztiválújságban pedig a jelenlévő szakírók, dramaturgok jegyzik véleményeiket.
Figura: Agamemnón (címszerepben: Barabás Árpád)
   
   A 2001-es Kollokvium díjazottjai:
   
   Legjobb előadás: Kasimir és Karoline - Sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház
   Legjobb rendező: Bocsárdi László (Kasimir és Karoline)
   Legjobb férfi alakítás: Váta Loránd - Sepsiszentgyörgy (Alexanderplatz c. produkció)
   Legjobb női alakítás: Ioana Gaido - Sepsiszentgyörgy (Cu mana pe ciocan c. produkció)
   
   A zsüri különdíja: Béres László rendező és András Lóránt koreográfus (a Csíki Játékszín Vérkötelék c. produkciója) - és Kvartett c. produkció, Kolozsvári Állami Magyar Színház
   Közönségdíj: A helység kalapácsa (Figura Stúdió színház, rendező: Béres László)
   A kollokviumi újság, a Fesztivál Függöny díja: A repedt Gonghoz (Temesvári Csíky Gergely Színház)
   
   A Nemzetiségi Színházak Kollokviumát eredetileg Sepsiszentgyörgyön rendezték meg 1978-ban és 1980-ben, ám az akkori politikai konjunktúra elsorvasztotta. Majd 1992-ben próbálkoztak a felélesztésével ugyanitt, határontúli magyar kisebbségi hivatásos színházakat is vendégül látva. Bár a rendezvény sikeres volt, két évre rá a kísérlet befulladt. A 2001-es kiadásra immár Gyergyószentmiklóson került sor, Zsehránszky István, az akkor még Tájékoztatási Minisztériumhoz tartozó Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala igazgatójának javaslatára, a tárca támogatásával. A sikeres rendezvény kiértékelését követően eldőlt: ezentúl további állami támogatással, kétévente Gyergyószentmiklósra költözik az erdélyi hivatásos magyar-, és más kisebbségek nyelvén megszólaló színházak legnagyobb seregszemléje.
Szabó Tibor fesztiváligazgató, Kolozsi Kilián színigazgató (Figura)

   
   A II. Gyergyói Kollokvium további támogatói közül másfél millió forintos támogatást nyújtott a Figura pályázatait több mint évtizede rendszeresen segítő Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma és a Nemzeti Kulturális Alapprogram. 50 millió lejjel szált be a társszervező Hargita Megyei Kulturális Központ, szintén 50-et szánt a Communitas Alapítvány, 30 milliót a Hargita Megyei Művelődési Egyházügyi és Nemzeti Kulturális Örökség Igazgatósága, 20 milliót a Hargita Megyei Tanács. Markó Béla RMDSZ-elnök egy erdélyi magyar hivatásos színházi, bábszínházi és népi együttesekkel tartandó találkozó beiktatását kérte a programba. A szeptember 4-i rendezvény költségeit az RMDSZ saját alapokból fedezi. Akárcsak tavalyelőtt, a helyi vállalkozók idén is a rendezvény mellé álltak: a 2001-es Kollokvium "díjosztója", a Bencze Attila városi tanácsos vezette Ben Com Mixt kft. biztosítja idén is a fesztiválzsüri által erre kijelöltek díjait. Az elmúlt két évben felépült Muskátli vendéglő pedig nem csupán az egyik rendezvényhelyszínt biztosítja, hanem emellett ugyancsak 50 millió lejt megközelítő értékben szolgáltat a rendezvény során.
   
   A város három fesztivál-színhelyén számos kiegészítő rendezvény is helyet kap. Noha a nemrégiben szült Bozsik Yvette (fotó) - aki tavaly nyáron rendezett Gyergyói Nyári Napok díszmeghívottja is volt - nem lesz ezúttal jelen, a budapesti Bozsik Yvette Társulat a Kollokvium Gálaestjén lép fel Gyergyószentmiklóson. Ezt megelőzően a Figura által szervezett székelyföldi miniturnén lépnek fel: szeptember 3-ra Székelyudvarhelyen, 5-én Sepsiszengyörgyön. A seregszemle kiegészítő rendezvényei között táncházat tart a kolozsvári Tarisznyás együttes, és húsz év után újból Gyergyószentmiklóson muzsikál majd a Kaláka.
   
   (fotó: Gergely Edit)

   

Agamemnon felújítópróba, Gyergyó (rendező: Béres László)