Kazimir Károlyra emlékeztek

Színpad

(MTI) - A Magyar Színházi Társaság, a Színház- és Filmművészeti Egyetem és a MASZK Országos Színészegyesület által szervezett, koszorúzással egybekötött megemlékezésen a családtagokon kívül Kazimir Károly számos egykori pályatársa, tanítványa és tisztelője is megjelent. Az 1999-ben elhunyt Kossuth-díjas rendező sírján koszorút helyezett el a rendező szervezetek mellett az általa 19 évig vezetett Thália Színház is.
 

kazimirkaroly.jpg
Kazimir Károly

Egykori tanítványai nevében emlékezve Gálvölgyi János elmondta, Kazimir Károlytól nemcsak mesterséget, hanem emberséget, világlátást és szakmai tisztességet is tanultak a színművészeti főiskolán: "mintha apánk helyett apánk lettél volna. Büszkék voltunk, hogy minket a Kazimir tanít" - emlékezett Gálvölgyi János. A későbbi időkről szólva a színművész hozzátette, a főiskola után elsősorban szeretett tanára miatt szerződött a Thália Színházba, és a teátrum kevésbé dicsőséges időszakában is miatta maradt ott. "Az utókor nem hálás, de vagyunk néhányan, akik rád emlékezünk. Velem most is megesik néha, hogy elkezdem tárcsázni a számod" - zárta beszédét Gálvölgyi János.

 
Hegedűs D. Géza Koltay Gábor Kazimir Károllyal halála előtt készített, Thália örök című interjúkötetéből idézett. "Az életem benne van a rendezéseimben. Amit átéltem, azt előadásra váltottam" - tekintett vissza a könyvben pályafutására a rendező.
 
Kazimir Károly 1928. április 19-én született szegény családban Budapesten, a VII. kerületi "Csikágóban", iskolába a Nefelejcs utcai apácákhoz járt. Már gyerekként vonzotta a színház varázslatos világa: bejárt az Erzsébetvárosi Színházba, kannából ivóvizet kínált a nézőknek, s a színészek kifutója lett.
 
1953-ban végzett a színművészeti főiskolán, és a Nemzeti Színház rendezője lett. Később kinevezték a  Pécsi Nemzeti Színház igazgatójává, fél év múlva a már a Miskolci Nemzeti Színház főrendezője, majd 1957-től a fővárosi Petőfi, 1958-tól a Vígszínház rendezője volt. 1961-ben lett a Thália Színház főrendezője, munkássága három évtizeden át meghatározta e társulat arculatát. 1972-től 1991-ig igazgatta is a Paulay Ede utcából a Nagymező utcába költözött színházat. Nevéhez fűződik az 1958-ban megalapított és 34 évig működő nyári Körszínház, valamint 1965 és 1992 között fennálló Thália Stúdió beindítása és irányítása. A Színház- és Filmművészeti Főiskola tanára, majd 1987-90 között rektora volt. A Magyar Színházművészeti Szövetség főtitkári tisztét 1963 és 1980 között töltötte be.
 
Emlékezetes rendezései közé tartozott Örkény István: Tóték, Mihail Bulgakov: A Mester és Margarita, valamint Thomas Mann: Mario és a varázsló. Jellegzetes feldolgozásai az Ezeregy éjszaka, a Gilgames és Boccaccio Dekameronja. Színházesztétikai munkássága is jelentős: Petőfi a Körszínházban (1968), És mi lesz a színházzal (1987), Thália örök (1998).
 
Munkásságát 1956-ban és 1962-ben Jászai Mari-díjjal, 1965-ben Kossuth-díjjal ismerték el, 1970-ben megkapta az érdemes, 1978-ban pedig a kiváló művész címet.