Kőszegi Várszínház 2008

Színpad

A Kőszegi Várszínház 1982-ben alakult. A kezdeti években magyar szerzők magyar történelmi drámáinak bemutatását tűzte ki célul a szakmai vezetés. 1988-tól - a közönség igényeihez igazodva - a könnyedebb, szórakoztatóbb vígjátékokat részesítik előnyben, melyek nagyobb sikerre számíthatnak a szabadtéri előadások alkalmával. 1996-tól nem csupán prózai előadásokat lehet találni a színház programjában, hanem opera, operett, komolyzenei hangversenyek, utcaszínházi produkciók, táncbemutatók és folklórprogramok is színesítik a palettát.
 
A Jurisics-vár

A Kőszegi Várszínház idei nyári programjának első előadásai a celldömölki Soltis Lajos Színház nevéhez fűződnek (Csizmás kandúr és cimborái, Lüszisztraté) június 21-én. Egy nappal később a Langaléta Garabonciások kémlelik magasból a népet, 25-én pedig Berecz András szórakoztatja az egybegyűlteket.

 
A Zrínyi - horvát történelmi operaeposz középpontjában az 1566-os szigetvári csata körüli események állnak. A Sopronban és Eisenstadtban már nagy sikerrel bemutatott darab osztrák, magyar és horvát művészek együttműködésének a gyümölcse. A Kőszegi Nyári Játékokon június 28-án látható.
 
Az átváltozás helye a színházi öltöző. A színésznő sminkel, amíg elkészül, mesél. Szerelemről, karrierről, a lélek szélsőségeiről. Csákányi Eszter Egy színésznő vallomása című előadói estje (július 5.) egy legendás páros alakját idézi elénk a hajdan volt huszadik századból. Lotte már másfél éves, amikor - a századdal együtt - Kurt megérkezik. 25 évnek kell eltelnie, míg a színház összehozza őket. Lotte Lenya kezdő színésznő, Kurt Weill zeneszerző. Nem sokkal később összeházasodnak. A Koldusopera 1928-as ősbemutatóján Lotte már férje dalaival robban be. Felívelő pálya, zsúfolt, viszontagságos évek, válás, emigráció, újbóli összeházasodás, sikerek. Maradandó a mulandóban. Dalok, amelyek halhatatlanná tették őket.
 
Különleges vállalkozás az idei, Királyi kaland című kőszegi bemutató (Július 11-12-13. 17-18-19-20.). A várszínház fölkérésére új zenés vígjáték született Mikszáth Kálmán A szelistyei asszonyok című elbeszélése és Makk Károly Mit csinált felséged 3-tól 5-ig? című filmje nyomán, a várudvar környezetében és a kőszegi "társulat" népszerű színészeire - többek közt Molnár Piroskára, Hollósi Frigyesre, Bezerédi Zoltánra, Parti Nórára, Spindler Bélára - elképzelve. A szerzők a filmet is jegyző Makk Károly mellett Lőkös Ildikó és Lackfi János. A korabeli hangulatot fölidéző zenét pedig Sebő Ferenc szerezte - és nemcsak írta, hanem a Kőszegen szintén kedvelt együttesével játssza is esténként.
 
A Kőszegi Várszínház programjában szerepel még egyebek mellett a Vidám Színpad S.Ö.R. (Shakespeare Összes Rövidítve) című előadása, a Beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház Tóték feldolgozása Vidnyánszky Attila rendezésében, a Bál a Savoyban revüoperett, valamint a Turay Ida Színtársulat Indul a bakterház variációja.