Kubik Anna: "kibeszéletlen dolgaink vannak"

Színpad

 

(MTI) - Mint Kubik Anna felidézte, "voltak már jelei" az elismerésnek, hiszen két évvel ezelőtt Alternatív Kossuth-díjban részesült, mégis egészen váratlan és furcsa érzés volt, amikor megjött az értesítés. "Harminc éve vagyok a pályán és elmondhatom, hogy végigjátszottam a világirodalom és a magyar drámairodalom legszebb nőalakjait, a naivákat, a hősnőket, az asszony szerepeket. Van olyan darab, amiben a koromnak megfelelően minden fontos női szerepet eljátszottam. Tényleg úgy érzem, hogy ami egy színésznőnek megadatik, az nekem jött szerepekben és elismerésekben is" - összegezte eddigi pályafutását a Pesti Magyar Színház művésze.
    

Meghatározó szerepeire kitérve Kubik Anna megemlítette Júliát, Melindát, Tündét, Gertrudist, Portiát, Yermát, Grusét, Pollyt, valamint az Advent a Hargitán, valamint az István, a király Rékáját. "Volt olyan szerencsém, hogy tévéjátékok is készültek velem, nagyjátékfilmeket is forgathattam, tavaly Az ügynökök a paradicsomba mennek című filmben kaptam egy szép szerepet. Mi voltunk talán az utolsó generáció, akik pályájuk kezdete óta megmutathatták magukat televíziós és mozifilmekben" - mondta el Kubik Anna, hozzátéve: országszerte sok meghívást kap versekkel is.
    
Kubik Anna ebben az évadban két bemutatóban is részt vett. Háy János Háromszögek című családi színjátéka még egészen friss darab a színházban, hiszen március 9-én tartják a premiert. "Nagyon szép darab és nekem is gyönyörű szerepem van benne; kifejezetten a mi színházunk számára írta Háy János. Már egy ideje nagy sikerrel megy nálunk a Házasságon innen és túl, a Háromszögek talán annak a folytatása vagy inkább esszenciája. Göttinger Pál rendezte, így az a vágyam is teljesült, hogy fiatalok között dolgozhatok" - beszélt az előadásról.
    
A színésznő fontosnak tartja, hogy minél több kortárs magyar dráma szülessen, mert "kibeszéletlen dolgaink vannak": az elmúlt húsz-harminc évet nagyon hiányosan dolgozta fel az irodalom. "Remélem, efféle modern nőalakok még bőven kerülnek elém. Egyébként is erős affinitást érzek a magyar darabok iránt, mindig is fontos volt számomra, hogy ne csak klasszikusokat, hanem kortárs magyar darabokat is játsszunk. Szerintem a mi színházunk most erre kapható lesz, ezért várom, hogy erős, fiatal tehetségek jelentkezzenek" - fűzte hozzá.
    
"A Magyar Színház nemrég új úton indult el, ami sok fájdalommal is jár, de az minden változásnak jellemzője" - tért ki a teátrum új vezetése által kidolgozott koncepcióra Kubik Anna. Mint hozzátette, az állami fenntartású teátrum anyagi helyzete az elvonások, zárolások miatt nem a legjobb és így nagyon nehéz lesz új bemutatókat tartani. "Reméljük, a kultúrára is jut figyelem a gazdaság mellett, mert elengedhetetlen az ország megújulásához a lelki megerősödés. Ebben a kultúrához bátran nyúlhatunk" - figyelmeztetett a Kossuth-díjjal frissen kitüntetett színművész.
    
Kubik Anna 1957. január 8-án született a Veszprém megyei Ősiben, 1981-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, majd a Nemzeti Színházhoz szerződött. 1991-ben a Budapesti Kamaraszínház tagja lett 1999-ig, ezután ismét a Nemzeti Színházban, 2003-tól a Magyar Színházban játszik.
    
Alakításait 1986-ban Jászai Mari-díjjal és az országos színházi találkozó legjobb női alakítás díjával, 1987-ben Farkas-Ratkó-gyűrűvel, Rajz János-díjjal, Erzsébet-díjjal, 1988-ban Magyar Művészetért Díjjal, 1989-ben a film- és tévékritikusok díjával jutalmazták. 2002-ben érdemes művész címet, 2004-ben Sík Ferenc-emlékgyűrűt, 2007-ben Magyar Örökség Díjat, Kazinczy-díjat, 2009-ben Alternatív Kossuth-díjat és Tamási Áron-díjat kapott.