(MTI) - A jövő évad első bemutatója egy különleges vígjáték lesz: a Lenni vagy nem lenni című produkció szövegkönyve a Lengyel Menyhért művéből készült film alapján született, a darabot Marton László álltja színpadra. A következő darab a nagyszínpadon Gothár Péter rendezésében a Makrancos Kata című Shakespeare-mű lesz. A harmadik bemutató pedig Horace Mccoy A lovakat lelövik, ugye? című alkotása Eszenyi Enikő rendezésében.
A Pesti Színházban az első bemutató Lüszisztraté, avagy Össznemzeti kéjzárlat címmel Kamondi Zoltán rendezése lesz, a darab főszerepét Börcsök Enikő játssza. A fiatal angol író-rendező, Nina Raine Billy világa című színművét Szőcs Artúr rendezésében láthatja a közönség. Monokli címmel tartják a harmadik premiert a Pesti Színházban: Molnár Ferenc jeleneteiből, novelláiból, tárcáiból a darabot rendező Fesztbaum Béla állította össze az előadás szövegét.
A Házi Színpadon Vörösmarty Mihály Csongor és Tünde című alkotását Puskás Zoltán, az újvidéki színház főrendezője állítja színpadra. A jövő évadban továbbá Zsótér Sándor és Csizmadia Tibor is rendez a Házi Színpadon.
Eszenyi Enikő elmondta: a magyar dráma napján olyan drámaírók műveit mutatják be a közönségnek, akik a Vígszínház felkérésére írtak drámát. Hamvai Kornél új művéből, A zöld kilencesből először hallhat részleteket a közönség. A darab zenéjét Darvas Benedek szerzi, a dalszövegeket Varró Dániel írta, a művet a 2012-2013-as évadban Ascher Tamás rendezésében tűzi műsorra a színház. A költészet napját Arany János Toldijának színpadi adaptációjával ünnepeli a társulat, az est főszereplője Reviczky Gábor lesz.
Beszélt arról, hogy jövőre kiemelten foglalkoznak a fiatalokkal; például elindítják beavató színházi programjukat, ahol osztályterem színház keretében a Csongor és Tünde előadását közösen dolgozzák fel a diákokkal. Folytatódik a Vígmozi-sorozat is, amelynek keretében Till Attila Csicska című filmjét mutatják be.
A társulat új tagja Géczi Zoltán, Herczeg Adrienn, Járó Zsuzsa, Karácsonyi Zoltán, Kerekes József, Lengyel Tamás, Telekes Péter, Pindroch Csaba és Réti Adrienn.
Eszenyi Enikő a hamarosan záruló évadról szólva elmondta: 9 bemutatót tartottak, hármat a Vígben és hármat a Pestiben, két premiert a Házi Színpadon és egyet a Víg új játszóhelyén, a hátsó színpadon. Mint mondta, ez az évad a női szerzőkről és női alkotókról szólt. Tájékoztatott arról, hogy esténként mintegy 1700-an látogatnak el a színházba: 1055-en a Vígszínházba, 550-en a Peti Színházba és 80-100-an a Házi Színpadra. A Vígszínház az idén 585 előadást tartott, amely összesen csaknem 353 ezer nézőt vonzott.
A Vígszínház támogatását egyetlen intézményként kapja, pedig két színház valójában. A Pesti Színháznak - amely Budapest ötödik legnagyobb színháza - 121 ezer 600 nézője volt az idén - tette hozzá Eszenyi Enikő. A Pesti Színház, amelyet 1967-ben alapított Várkonyi Zoltán, felújításra vár.
Emlékeztetett arra, hogy a Vígszínház legendás színész-rendező-igazgatója, Várkonyi Zoltán 2012-ben lenne száz éves. Reményét fejezte ki, hogy az évfordulóra a Pesti Színház felveheti Várkonyi Zoltán nevét.
Csóti József gazdasági igazgató szerint a színház a 2010-es évben gazdaságilag is eredményes volt, ehhez hozzájárult az új előadóművészeti törvény, amely hárompólusú finanszírozást teremtett meg, emellett új bevételi forrásként megjelent a társasági adó terhére elszámolható támogatás. Ezt igénybe vették csaknem a teljes keret erejéig. Ezt az összeget mintegy bekalkulálva a működési források közé, 2011-ben a Fővárosi Önkormányzat nem támogatja saját forrásból a Vígszínházat, így a tavalyi össztámogatáshoz képest több mint 200 millió forinttal kapnak kevesebbet. A színház működőképességének megőrzésében jelentős szerepet játszik a tavalyi pénzmaradvány, amelyet az idén teljes egészében felhasználnak. Emellett szigorú takarékossági intézkedéseket kell hozniuk, csökkenteniük kell a költségeket, a színház szerződéseit felülvizsgálják, a béreket befagyasztják - mondta el a gazdasági igazgató.