Leartől a Kennedy családon át a "modern Jóbig" - kezdődik a Nemzetközi Színházi Fesztivál

Színpad

A Nemzeti Színház idén tavasszal is kitárja kapuit és a Budapesti Tavaszi Fesztivállal közösen meghívja a világ színházát, vagyis néhány nemzetközi színházi produkciót.
 
learkiraly_nemzeti_bytsd-2.jpg
 Lear király
 
A világ drámairodalmának egyik legnagyobb, ha nem a legnagyobb drámája a Lear király. Kihívás a színház, az alkotóművészek, a nézők számára is. Kivételes lehetőség arra, hogy mai korunkról együtt gondolkodhasson a teátrum és a padsorok között helyett foglaló. A Gothár Péter által színpadra álmodott Lear Varró Dániel új fordításában látható március 19-én Kulka János, Bodrogi Gyula, Nagy Mari, Schell Judit, Mészáros Piroska, Gálffi Lálszó, Makranczai Zalán, Rába Roland, Alföldi Róbert, Znamenák István, Marton Róbert és Szabó Kimmel Tamás játékában.
 
Különleges előadási forma, artisztikum és természetesség. Ezt kínálja március 22-én a Hotel Pro Forma Operation: Orfeo című darabja. A dán társulat egy meghódítandó, ismeretlen területen működik, a művészet és nem-művészet határán, egyszerre színház és a színház tagadása. Egyszerre fizikai és metafizikai, gondolati és intuitív, konkrét és absztrakt. Éppen ezért az előadások szüntelenül kalandoznak a különböző formák, az opera, a színház, a koncert és vizuális művészetek között.
 
A dán társulat darabjával párhuzamosan (és 23-án), csak a Gobbi Hilda Nagyszínpadon a Zajc Horváth Nemzeti Színház (Rijeka) szokatlan produkciója "fut". A Turbo Folk megdöbbentő és kifinomult módon mutatja be a jugoszláv örökség sötét maradványait.
 
Luk Perceval A Kennedy család - A tények című darabja,  korabeli dokumentumok alapján eleveníti meg a família 160 éves történetének legjelentősebb epizódjait,  mintegy kortárs "királydrámaként" tárva elénk egy  mitikus dinasztia tündöklését és bukását. A hamburgi Thalia Theater vendégjátéka március 27-én látható.
 
Mint korábbi, nagysikerű Wrapped, Oyster és Shaker című táncjátékaik esetében, Inbal Pinto és Avshalom Pollak ezúttal is egyéni módon ötvözi a valós drámát, komédiát és a képzelet varázslatos világát. Szürreális, mágikus új produkciójuk, a március 29-én megtekinthető Hydra (Hidra), 12 kozmikus karaktert kísér végig egy képzeletbeli, derűs, ugyanakkor nagy horderejű utazáson. Mozgásuk a tánc, a pantomim és az akrobatikus elemek hibátlan, harmonikus elegye. Egy japán kritikus szerint a sok szépséges jelmez és kellék és a fantáziadús koreográfia egyaránt hipnotikus hatású.
 
Mendel Singer zsidó tanító, esendő kisember, aki négy gyereket nevel. Egyik fia katona lesz, a másik Amerikába emigrál, lánya férjhez megy, legkisebb gyermeke pedig teherként nehezedik vállukra, mert epilepsziája miatt semmire sem tudják tanítani. Végül otthon hagyják, és Amerikába mennek fiuk után, aki hamarosan elesik a háborúban. A felesége bánatában meghal, a lánya megcsalja ukrán férjét, és szégyenében elmenekül, otthon maradt katona fiuk is eltűnik. Mendel Singer magányos nyomorában Istennel perel, magyarázatot kér jóbi sorsára. Válasz nincs, a hitközség sem tudja visszatéríteni hitéhez, ám csoda történik: az otthonhagyott Menuchim meggyógyulva és világhírű zeneszerzőként kerül elő, hogy megvigasztalja öreg apját. Joseph Roth Jób című világhírű regényét Johan Simons vitte színre a Münchner Kammerspielével. Az április 2-i, 19 órakor kezdődő előadás előtt egy órával a Kaszás Attila Teremben beavató beszélgetés, az előadás után közönségtalálkozó az alkotókkal.