(MTI) A fővárosi színház tájékoztatása szerint a programok sorát a magyar dal napja nyitja. A műsort a 115 éves színház megnyitása óta bemutatott zenés darabokból állították össze, a társulat tagjai mellett fellépnek a színházhoz kötődő zenész-barátok is: a Csík Zenekar, Falusi Mariann, Geszti Péter, Novák Péter, Rúzsa Magdi, Varga Livius és Zorán. Az est rendezője Eszenyi Enikő, a zeneigazgató Presser Gábor ?olvasható a színház közleményében.
A magyar dráma napját a hagyomány szerint egy kortárs dráma felolvasásával és a Kamaszba-zárva című, tizenéveseknek szóló jelenetíró pályázat legjobbjainak bemutatásával köszönti a színház, a Vígnapon pedig ismét lesz kulisszajárás, színpadtechnikai bemutató, és a színészek saját készítésű süteményeket fognak kínálni a közönségnek. Az eseményen befolyó összeget ? a korábbi évekhez hasonlóan ? a nyugdíjas színészek otthona kapja.
A Vígszínház három bemutatót tart októberben. A darabok között van klasszikus magyar és kortárs külföldi, verses dráma és filmadaptáció, fergeteges vígjáték és komoly tragédia, de egyvalamiben közösek: hőseik emberfeletti erővel küzdenek céljaik megvalósításáért. A küzdés és kitartás motívuma az évad későbbi bemutatóit is jellemzi majd.
Az évad első bemutatója ? október 7-én ? egy különleges vígjáték lesz: a Lenni vagy nem lenni című produkció szövegkönyve a Lengyel Menyhért művéből készült, azonos című, 1942-es amerikai film alapján született, magyar színpadon még soha nem mutatták be. A Lenni vagy nem lenni az állhatatosság, a tehetség, a színházi varázslat és a túlélési ösztön története. Mulatságos mese egy csapat színészről, akik megküzdenek a hitleri démonnal a fennmaradásért, a színházért, akik szembeszállnak a történelem nagy erőivel, és győznek. A főbb szerepekben Lukács Sándor, Kern András, Hegyi Barbara, Molnár Áron és Mészáros Máté látható. A darabot Marton László álltja színpadra.
A Vígszínház az új évadban kiemelten foglalkozik a kamaszok és a huszonévesek érzékeny világával, ezért a Pesti Színház első bemutatója ? október 9-én ? Simon Stephens Punk Rock című darabja lesz. A 2010-ben született mű az angliai bemutató után több országban is vihart kavart. A dráma lefegyverző nyíltsággal beszél a fiatalok konfliktusairól, és olyan események megértésében és feldolgozásában segít, amelyekhez hasonló legutóbb Norvégiában történt. A témával eddig még nem foglalkoztak magyar színpadon. Az előadásban a Vígszínház fiatal művészeit, egyebek közt Varju Kálmánt, Lengyel Tamást és Réti Adriennt láthatja a közönség Eszenyi Enikő rendezésében.
Vörösmarty Mihály drámai költeménye, a Csongor és Tünde a Házi Színpadon kerül színre, október 8-i premierrel. A boldogságkeresés csodálatos meséje szokatlan megközelítésben, játékos eszközökkel szólal majd meg a Vígszínház legkisebb játszóhelyén. Az előadást az Újvidékről érkező Puskás Zoltán rendezi, Csongort Józan László, Tündét Tornyi Ildikó játssza.