(MTI) - Az Európai színházi díjat, az Európai Bizottság 60 ezer euróval (18 millió forinttal) járó elismerését, Krystian Lupa lengyel rendező kapta vasárnap este Wroclawban, a Teatr Polskiban rendezett gálaesten.
Az "Európa-díj - Új színházi valóságok" elnevezésű különdíjat 11. alkalommal adták át, a 30 ezer eurós (9 milliós) pénzjutalmat ezúttal öt kitüntetett között osztották szét. A magyar rendező mellett idén a belga Guy Cassiers, az olasz Pippo Delbono, a spanyol Rodrigo Garcia és a francia Francois Tanguy részesült különdíjban.
Az elismerést a magyarok közül elsőként Schilling Árpád kapta meg, akit az egykori kelet-európai országok színházi megújulásának emblematikus figurájaként említettek méltatói, "olyan művészként, aki mélyen személyes elkötelezettségéből táplált csapatmunkával folyamatosan megkérdőjelezi és kutatja a színházi kifejezésmódok határait".
Gáspár Máté, a Krétakör ügyvezető igazgatója hétfőn elmondta: a különdíj európai uniós szintű elismerése azoknak a művészeknek, akik újat hoztak a színházi előadásmódban. A díj átadása előtt Schilling Árpád munkásságát Patrick Sommier, a francia MC93 Színház vezetője és Bernard Faivre d'Arcier az Avignoni Fesztivál korábbi igazgatója méltatta. Az idén a Grotowski-év keretében szervezett, találkozókkal és bemutatókkal gazdagított csaknem egyhetes eseménysorozaton Schilling Árpád legújabb, A Szabadulóművész apológiája című projektjéből tartott bemutatót a meghívott szakemberek, művészek, politikusok és újságírók előtt.
Mint Gáspár Máté elmondta, a Szabadulóművész apológiája című "városterápiás akciósorozat" második felvonása április 10-én kezdődik a színház IX. kerületi bázisán. Az épületben vándorló előadás egy kislány életútját követi nyomon két változatban a projekt első felvonásához kapcsolódva. A személyes hangú produkcióra előzetes bejelentkezés alapján, kis létszámú csoportokban fogadják a nézőket.
Az Európai Unió által alapított díj odaítélésében az Európai Színházi Unió mellett a Színházi Kritikusok Nemzetközi Szövetsége, a Nemzetközi Színházi Szövetség, a Mediterrán Színház Nemzetközi Intézete, valamint az Európai Fesztiválok Szövetsége vesz részt.
A zsűri mintegy 300 szakember jelölése alapján jutalmazza a különdíjjal évről évre a kontinens színházi kultúráját kiemelkedő színvonalú, újító kezdeményezésekkel gazdagító alkotókat, társulatokat. A korábbiakban többek között Anatolij Vasziljev, Christoph Marthaler, a Royal Court Theatre, Thomas Ostermeier, a Societas Raffaello Sanzio, Heiner Goebbels, Alvis Hermanis vagy a nemrég Budapesten szerepelt Rimini Protokoll részesült a különdíjban.