(MTI) ? J.M Coetzee regénye, a Szégyen pontos leírását adja az ember sebezhetőségének és az öregedéssel kapcsolatos problémájának ? mondta a Balázs Béla-díjas rendező. A mű ugyanakkor az "igazságosság lehetetlenségéről" is szól.
A regény Dél-Afrikában játszódó története az európaiság alapvető kérdésének példázata is, "az idegentől és éppen forradalmi átalakulásban lévő kontinensünk problémáitól való, mélyen ülő félelemé" ? mondta a rendező. Egész Kelet-Európára jellemző, hogy az emberek nem akarnak felelősséget vállalni ? válaszolta a rendező a lap kérdésére. "Nagyon gyakran úgy gondolják, hogy úgyis minden a fejük felett zajlik" ? fogalmazott. Hozzátette, ő ezzel szemben arra buzdítana, hogy az emberek "higgyenek a kreativitás és a civil társadalom cselekvési lehetőségében".
Mundruczó Kornél az interjúban úgy vélekedett, hogy sok energiába kerül megőrizni a művészi függetlenséget ma Magyarországon. "Ez visszavisz minket a regény alapproblémájához: menni vagy maradni? Jó lenne maradni tudni" ? tette hozzá.
A Nobel-díjas dél-afrikai író Szégyen című regényéből készült azonos című színdarab bemutatója csütörtökön lesz a Bécsi Ünnepi Hetek keretében a PROTON Színház társulatának előadásában. Magyarországon a bécsi, majd brüsszeli bemutatók után június 15-én láthatja a közönség a Trafó Kortárs Művészetek Házában.