Pályatársai Bánffy Györgyről

Színpad


JozsefAttilaSzinhaz_evadnyitoutcabal_BanffyGyorgy_DKOKO20080901028.jpg
Bánffy György

(MTI) - Mint azt Léner Péter művészeti vezető - aki június végéig a József Attila Színház igazgatója volt - elmondta, az egész társulatot megrázza ez a halálhír, Bánffy György ugyanis olyan tagja volt az együttesnek, aki számára ez a "létforma" nem pusztán személyes ügy volt, felelősséget érzett a kollégáiért. A figyelmet és felelősséget színészi és emberi példájával, kollegialitásával deklarálta, a szó legnemesebb értelmében úriember volt - hangsúlyozta Léner Péter. Felidézte, hogy ő rendszerváltás után került a József Attila Színház igazgatói székébe, amikor sok minden megváltozott, Bánffy Györgyre - aki közéleti szerepet is betöltött, hiszen parlamenti képviselő is volt - mindig számíthatott. "Nagyon fog hiányozni a társulat és az én életemből is" - fűzte hozzá.

 
Sára Sándor filmrendező, aki a Tüske a köröm alatt című, 1987-es filmben rendezte a Kossuth-díjas színészt, elmondta: végtelenül sajnálja, hogy Bánffy György csak egy filmjében szerepelt, mert élmény volt vele dolgozni. Tehetséges, pontos és felkészült színész volt. Élvezettel figyelte őt, ha más kolléga munkájában látta - mutatott rá a rendező, példaként Gaál István Magasiskoláját emelve ki. "Azért is nagyon tiszteltem, amit ő folyamatosan tett a magyar nyelv védelme érdekében, nagyra tartottam azokat az estjeit, amikor különböző verses összeállításokkal lépett pódiumra, és a színészi hivatás egyik fontos, szerintem igazán magasrendű formáját adta a közönségnek. Nagyon sajnálom, hogy itthagyott bennünket" - hangsúlyozta Sára Sándor.
 
Szeretnivaló személyiség volt Bánffy György, akiért okkal rajongott a közönség, tüneményesen tudott hatni a pódiumon - emlékezett a pénteken elhunyt Kossuth-díjas színészre Újréti László, aki majd négy évtizeden át volt kollégája a József Attila Színháznál. "Nagyon bensőséges, jó kapcsolatban álltunk, én már a főiskola után, ő később Pécsről szerződött ide, de így is több évtizedet töltöttünk együtt. És sokat is játszottunk együtt, legutóbb a Halló, halló című brit komédiában, Méhes László rendezésében" - idézte fel Újréti László.
 
Mint mondta, rengeteget beszéltek, nem volt mondat, gondolat, amelyet másnap ne tudtak volna folytatni, annyira hasonlóképpen vélekedtek a világról. "Közel állt hozzá és hozzám is a keresztényi gondolkodás - ez is összekötött és témát adott" - tette hozzá Újréti László.
 
Szeretnivaló személyiségként emlékszik kollégája Bánffy Györgyre, akinek sokszor hibájául rótták föl, hogy túl jó modorú. "E tartás mögött hatalmas szeretet volt, tisztelte a nőket, de nem volt régi vágású, ellenkezőleg: nagyon modern felfogású férfi volt" - árulta el Újréti László.
 
A közönség okkal rajongott érte, hiszen míg mások viszonylag könnyű sikert arattak népszerű zenés számokkal, ő például egy karácsonyi "haknin" is magas színvonalú összeállítással rukkolt elő, amelyben Szép Ernő- és Kosztolányi Dezső-verseket mondott. "De nem szomorúakat, hanem az alkalomhoz illőeket és persze vastapsot kapott. Tüneményesen tudott hatni a pódiumon."