Portugál Zalaegerszegen

Színpad


hevesisandorszinhaz_portugal_besencziarpad_tanczosadrienn_byumbertopezzetta.jpg
Tánczos Adrienn és Besenczi Árpád
 
(MTI) - A mai valóságot leginkább a kortárs magyar drámákból lehet megismerni, és ha azt akarjuk, hogy száz év múlva is legyen magyar dráma, akkor most kell ezeket játszani és megismertetni a későbbi nemzedékkel - indokolta a darabválasztást Besenczi Árpád színházigazgató, akit első alkalommal láthat a közönség nagyszínpadi előadáson Zalaegerszegen. Hozzáfűzte, hogy szerencsére nagy a merítési lehetőség, mert van egy markáns írónemzedék, melynek tagjai remek darabokat írtak.
    
A Portugál egyszerre szól a hétköznapok egyhangúságáról, az élet szépségéről, a szerelemről, a barátságról, az egymásrautaltságról, az egyedüllétről, a párkeresésről, a lelki és szellemi elsivárosodásról. Egy mai magyar falu - fantázianevén Irgács - kocsmájában játszódik, amelyhez Egressy Zoltán pontos és tipikus figurákat teremtett. Ebbe a mikroközösségbe toppan be egy, a pesti elithez tartozó értelmiségi fiú: felkavarja az állóvizet, majd újra eltűnik, és minden megy tovább a régi kerékvágás szerint, mindenki éli tovább a maga "lehetetlen életét". 
    

Az egyetlen kivétel talán csak Csipesz, akit a zalaegerszegi produkcióban Besenczi Árpád alakít, s akinek egyetlen cél lebeg a szeme előtt, újra taxizni, visszamenni Pestre, bekapcsolódni a "csibészvilágba". Valami azonban mégis visszahúzza a gyökerekhez, mert oda tartozik, és pontosan tudja, hogy csak ott lehet próféta - mutatott rá Besenczi Árpád. A darab bármelyik magyar kocsmában játszódhatna, ehhez igazodik a nyelv is, és így - mint azt a piros karika is jelzi - csak 14 éven felüli nézőknek ajánlják az előadást. Besenczi Árpád elmondta, hogy a darabban valóban elhangzanak trágár, nyomdafestéket nem tűrő kifejezések, de ezek nem öncélúak, nem a nézőket akarják megbotránkoztatni. "Ne legyünk álszentek" - jegyezte meg a direktor, hozzátéve, hogy ezek a magyar nyelv sajátosságai, az emberek, és sajnos a tizenévesek is így beszélnek.
    

A darab rendezője, Lendvai Zoltán szerint a Portugál egy szép történet, lírája, költészete, komoly érzelmi töltete van, amivel megfogja a nézőket, és amin egyszerre lehet nevetni és sírni.
    
Az olvasópróbán még "evidens darabnak" látszott, mindenki sokat nevetett, de aztán szép lassan kiderült, hogy nehezek a szerepek, egyensúlyozni kell a vicc és a megrendítő valóság között, de pont ez adja meg az élvezetességét - fűzte hozzá a rendező.
    
A Portugál főbb szerepeiben Kovács Olgát, Barsi Mártont, Farkas Ignácot, Urházy Gábor Lászlót, Bellus Attilát, Tánczos Adriennt, Kanda Pált és Debrei Zsuzsannát láthatja a közönség.