A színház után az egyházzene költözik Pécsre

Egyéb

pecs
Fotó:fidelio.hu

A programban fellépnek kórusok, neves, illetve fiatal, tehetséges orgonaművészek, valamint hazai és külföldi régi-zenei együttesek. A fesztivál közönsége részese lehet egy papszentelésnek, zsolozsmáknak, ünnepi, püspöki miséknek, valamint zenekari szentmiséknek. A miséken közreműködik több kórus, így a  Deák téri gyülekezet Lutheránia Ének és Zenekara Kamp Salamon vezetésével, a Schola Cantorum Budapestiensis, a Schola Cantorum Suboticiensis és a Psalterium Hungaricum. A liturgiában is az előadáson a gregorián zene is hangsúlyt kap, valamint a zsidó vallás dallamait is hallhatják az érdeklődők az Országos Rabbiképző Egyetem Goldmark Kórusa tolmácsolásában.

Az egyházzenei fellépések mellett különleges kísérőprogrammal is készülnek a szervezők: a Toronyzenéken a fúvószenekar a 12 apostol közvetlen közelében játszik a Bazilika tetején, a Püspöki Palota kertjében pedig a Góbé Zenekar népzenei ihletésű, komolyzenei alapokon nyugvó, világzene felé nyitó muzsikája zendül fel. A különleges produkció előtt a Püspöki Pincészet borait is megkóstolhatja a közönség.A helyszín egész évben rejtve marad a látogatók elől, három nyári estén azonban kulturális programoknak ad helyet.

A fesztiválon az orgona születésének tanúi lehetnek azok, akik részt vesznek az ingyenes üzemlátogatáson Magyarország legnagyobb orgonaépítő műhelyébe, a Pécsi Orgonaépítő Manufaktúrába.

A képzőművészet sem maradhat ki a sokszínű programból: a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karán működő keresztény művészeti osztály Krisztus keresztjéről szóló kurzusa során készített munkáiból látható ?A te arcodat keresem? című tárlat, amely az Egyházzenei Fesztivál ideje alatt tekinthető meg. Az intézményben három éve indult keresztény művészeti képzésegy festőművész és egy szobrászművész osztályon. A hallgatók teológiai stúdiumokkal is megalapozott munkájának végső értelme Isten arcának keresése a művészet által - írják a szervezők.

A fesztiválon zenetörténeti előadásokat is hallhatnak az érdeklődők: Dobos László Hitünkről a művészet nyelvén címmel beszél Schönberg, Honegger, Mendelssohn-Bartholdy, Werfel, Buoninsegna, Hermessen, Brugghen, Rubens és Liszt Ferenc művei alapján. Áment Lukács a születésének 100, évfordulóját ünneplő Szigeti Kiliánról tart előadást, míg Paskó Csaba a gregorián műfaját mutatja be.