Fekete György, az MMA tiszteletbeli elnöke a július 29-ig látogatható tárlat megnyitóján hangsúlyozta: a műfajok szövetkeznek a kiállításon, ahol 5-6-7 olyan műfaj szerepel, amely önmagában is megérdemelné a figyelmet, ez alkalommal pedig a színházművészet egységesíti őket. Fekete György kiemelte az összejátszás, az együttjátszás fontosságát a színházi munkában, valamint ennek a kiállításon való megjelenítését. A műfajok együttes bemutatásáról szólva méltatta a tárlat kurátorának, Turnai Tímea színháztörténésznek, a PIM-OSZMI gyűjteményvezetőjének munkáját.


kulisszatitkok_negyzet_600x590.png
Fotó: mma.hu

 

M. Tóth Géza, a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) rektora elmondta: a különleges alkotások, mese- és bábfigurák, plakátok, maszkok, jelmezek, plasztikák, bőr- és üvegműves remekek, textilképek, ékszerek, kellékek, valamint különleges díjak és egyedi látványtervek bemutatásával a kiállítás bepillantást enged a színházi iparművészet kulissza- és műhelytitkaiba. Színház kívül és belül, ahogy a közönség soha nem látja, kívül építészeti tervek és plakátok, belül a színpad valamennyi kelléke, ezúttal mind karnyújtásnyira ? fogalmazott M. Tóth Géza. A színház és a közönség viszonyáról szólva kiemelte, hogy a színháznak ki kell szolgálnia a közönséget, de nem elég, ha csak azt adja, amit a közönség kér. Azt kellene adnia, amit a közönség akkor kérne, ha tudná, tudhatná, hogy mit is kérhetne, hogy tényleg azt kapja, amire igazán szüksége van ? hangsúlyozta az SZFE rektora.

 

Szenes István, az MMA Iparművészeti és Tervezőművészeti Tagozatának vezetője szerint a tárlat rendhagyó módon vezeti be a látogatót a színpad mögötti világba, beavatja a nézőt azokba az ihletett pillanatokba, amelyeket a színházteremtés iparművész alkotói valósítanak meg. Mint fogalmazott, mélyen átélt és kigondolt, különleges kiállításról van szó. A Turnai Tímea, Szenes István és Dvorszky Hedvig művészettörténész ötlete nyomán létrejött tárlat kísérőprogramjai között öltözék- és ékszerbemutatók, könyvbemutatók is megtalálhatók, emellett az alkotókkal is találkozhat a közönség. A számos művészeti ágat és a művészeti tagozatok alkotóit, valamint független iparművészeket is integráló programsorozat célja, hogy a szakma és a nagyközönség számára reprezentatív képet nyújtson a hazai színházi iparművészetről és bevonja a fiatal iparművészeket is.


orosz_istvan_louisville_szinhazi_plakat_600x866.png
Orosz István: Louisville színházi plakátFotó: vigado.hu

 

A kiállításon szereplő művészek között van Árendás József, Bagossy Levente, Bakos István, Baráth Ferenc, Csikós Attila, Fekete György, Jánoskúti Márta, Erkel László Kentaur, Orosz István, Rátkai Erzsébet, Székely László, Szegő György, Szűcs Edit és Tordai Hajnal. A tárlat az MMA, a PIM tagintézménye, az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet (OSZMI), a Magyar Belsőépítész Egyesület (MABE), valamint a Szcenográfusok, Színháztechnikusok és Színházépítészek Nemzetközi Szervezetének (OISTAT) magyar központja és a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ partnerségével jött létre.

 

Forrás: MTI