Múlt nyáron az Emberi Erőforrások Minisztériuma nemzeti előadó-művészeti szervezetté nyilvánította a Fővárosi Nagycirkuszt, így a Magyar Állami Operaházhoz és a Nemzeti Színházhoz hasonlóan 2013. január 1-jétől hazánk fő kulturális intézményei között foglal helyet. Mi a szerepe a cirkusz életében ennek az elismerésnek?
A nemzeti intézményi minősítés jelentősége abban áll, hogy a cirkuszművészetet sokáig fenntartásokkal kezelte a művészeti szféra. Rengeteget kellett küzdenie az artistáknak azért, hogy a tánccal, zenével, színházzal egyenrangú előadó művészeti ágként ismerjék el a műfajt. A Fővárosi Nagycirkusz és fenntartója, a MACIVA ezt a cirkusztörténeti eseménynek mondható lépést egy nemzeti évaddal ünnepli, amelynek első programja a január 12-én bemutatott Magyar Cirkuszcsillagok című nemzeti gálaműsor.
Meddig láthatja a közönség az ünnepi műsort a Fővárosi Nagycirkusz porondján? Milyenek az eddigi visszajelzések az előadásról?
A január 12-ei premier után elmondható, óriási közönségsiker a gála, a visszajelzések felsőfokon beszélnek a művészekről. A Magyar Cirkuszcsillagok egyébként március 10-éig látható a Ligetben: szerdától péntekig naponta egyszer, szombatonként két alkalommal, vasárnaponként pedig háromszor megy le a műsor.
A heti nyolc alkalomból úgy tűnik, nagy érdeklődést, nézőszámot várnak. Elképzelhetőnek tartja, hogy a nemzeti intézményi minősítést követően nő a műfaj népszerűsége?
A cirkusz már bizonyította Magyarországon, hogy nagyon szórakoztató családi program, amely nemcsak a gyermekek, hanem a felnőttek számára is élvezhető műfaj. Bizakodó vagyok, és úgy gondolom, a nemzeti évad miatt ránk irányuló közfigyelem miatt egyre több ember fogja felfedezni netán újra felfedezni a cirkuszművészetet. A gálát látva is megbizonyosodhatnak arról, hogy egészen fantasztikus, önfeledt két órát lehet a ligetben tölteni. Egyébként egy minőségi módon összerakott cirkuszi műsorban az összes szépséget nem lehet feltárni egyszeri alkalommal, többször meg kell nézni, hogy minden részlet láthatóvá váljon.
Az ünnepi gálán a legelismertebb magyar artisták lépnek együtt porondra, akik gyakori vendégek külföldi színpadokon. A nemzetközi cirkuszvilágban milyen megítélése, helye van a magyar művészeknek?
Valóban, a gálán a jelenlegi időszak legnagyobb cirkuszművészei lépnek föl, aminek elsősorban az a célja, hogy a hazai közönségből is minél többen megismerjék a jelenkor legkiválóbb artistáit, büszkék legyenek rájuk. Magyarországot cirkusznemzetként tartják számon: nem véletlen, hogy a Budapesti Nemzetközi Cirkuszfesztivál, amelyet kétévente rendez meg a Fővárosi Nagycirkusz, a Monte Carló-i Cirkuszfesztivál után a második legnívósabb esemény a műfajban. Kiváló artisták alapozták meg ezt a hírnevet, amelyet a jelenlegi művészek is továbbvisznek. Például Richter Flórián, aki 2004-ben Monte Carlóban második helyezést ért el, 2008-ban pedig ugyanitt Arany Bohóc Díjat kapott, amely a cirkuszvilág Oscar-díjának felel meg, és magyar artista addig soha nem nyerte el. A mostani gálaműsorunknak természetesen ez a Fővárosi Nagycirkuszban még sosem látott produkció a legnagyobb szenzációja.
A Magyar Cirkuszcsillagok utolsó, március 10-ei előadását követően milyen programokkal várja még a nézőket a nemzeti évad?
A cirkusz műfajának sajátossága, hogy akkor igazán izgalmas, ha változatos. Az április 6-án kezdődő Cirkus Maximus egészen más hangulatú, stílusú műsor lesz. Az itáliai cirkuszművészetet hozzuk el a Városligetbe, a látványos műsor első része egy fantasztikus cirkuszi vízi revü lesz, a második részben pedig az ókori Rómát idézzük fel, többek között gladiátoroknak öltözött tigrisidomárok szórakoztatják majd nézőinket.
Széles-Horváth Anna