?A meglévő állásokat kell megerősíteni és fokozni, tovább terjeszkedni. A közművelődés tulajdonképpen hungarikum, egyedülálló közösségszervezési potenciál érhető tetten Magyarországon. Immár kétszáz éves hagyományai vannak, a mai Magyarország területén 63 millió alkalommal lépnek valamilyen programon keresztül évente kapcsolatba a közművelődési intézményhálózattal? ? mondta a kultúráért felelős államtitkár az M1 aktuális csatorna október 17-ei, reggeli műsorában.


pajta1_3_600x435.png
Pajtaszínházi Szemle I.(NMI Facebbok-oldala)

Hoppál Péter kitért arra is: jelenleg hatezer szervezet szolgáltat közművelődést az országban, közülük a legnagyobb a Nemzeti Művelődési Intézet, amely két évvel ezelőtt a Magyar Teátrumi Társasággal közösen indította el a Pajtaszínház mintaprogramot. Hozzátette: a cél az, hogy aki szívesen vállalkozna saját településén színházi programba beszállni, mentortámogatást és szakmai hátteret kap, és a program segítségével egy produkciót fél év alatt színpadra állítanak. ?Nagyon sokan bizonyították, hogy a közösségen belüli aktivitás hozzájárul az önbecsülés emelkedéséhez, valóban minőségibb életet hoz. Nemcsak saját önbecsülésünk javul, hanem a közösségnek is igénye lesz aktív kultúrában részt venni? ? fogalmazott Hoppál Péter. Az államtitkár megjegyezte: ahol erős a GDP-hez történő hozzájárulás, például a közép-magyarországi régióban, ott nincs elég idő a kulturális aktivitásra, az ország peremterületein, a hátrányosabb helyzetű térségekben azonban rengeteg a szabadidő, amelyet az ott élő embereknek a lehető leghasznosabban kellene felhasználni. ?A hátrány kompenzációjának egyik legfontosabb eszköze a kultúra, a közművelődésben való aktív részvétel, amiért intézményeink, a civil szervezetek és az önkormányzatok nagyon sokat tesznek. Idén kormánydöntéssel kiemeltük a néptánc? és népzenei együtteseket, a legmélyebb kultúránkat hordozó közösségeket, amelyek a Csoóri Sándor Programon keresztül 2,5 milliárd forintos támogatást kapnak, jövőre ez az összeg megduplázódik? ? fejtette ki Hoppál Péter, majd hozzáfűzte: számos olyan pályázatot indítanak el, amelyek szintén a kulturális, közművelődési aktivitás növelését szolgálják.

A Pajtaszínház Program részeként a települések színjátszó körével fél éven keresztül dolgozik együtt egy szakmai mentor és egy helyi amatőr művészeti csoportvezető. A féléves alkotómunka eredményeit összegző, az amatőr színjátszás ünnepének számító Pajtaszínházi Szemlét január 27-én és 28-án tartják a Nemzeti Színházban ? mondta el Szabó László, a Magyar Teátrumi Társaság titkára a III. Pajtaszínház Program október 17-ei budapesti sajtótájékoztatóján. Közlése szerint az előző két programban az ország összes megyéje 43 színtársulattal vett részt. A program sikerét bizonyítja, hogy 35 társulat a projekt befejezését követően is működik, azóta 31 új darabot állítottak színpadra és mintegy 120 településen léptek fel falunapok, fesztiválok, népünnepélyek keretében.

A Pajtaszínház Programot 2015 őszén az Emberi Erőforrások Minisztériumának támogatásával a Magyar Teátrumi Társaság (MTT) és a Nemzeti Művelődési Intézet a falusi színjátszó mozgalom újraélesztése érdekében indította útjára. A közművelődési feladatellátás kereteinek átszervezésével immár az NMI Művelődési Intézet Nonprofit Közhasznú Kft. működik együtt a Magyar Teátrumi Társasággal a harmadik program megvalósításában. Szabó László tájékoztatása szerint az idén Városföld, Vásárosbéc, Kétsoprony, Hollóháza, Apátfalva, Magyaralmás, Dör, Monostorpályi, Atkár, Jásztelek, Tardos, Tar, Bag, Hedrehely, Újdombrád, Pálfa, Kissomlyó, Sümegprága, Milejszeg vesz részt a Pajtaszínház Programban. A program célja a színjátszás hagyományainak felelevenítése, új lakossági aktivitások kezdeményezése és a kistelepülések közösségfejlesztésének elősegítése. A. Szabó Magda, a színház stratégiai igazgatója kiemelte: a Nemzeti Színház fontosnak tartja, hogy tágra nyissa kapuit. Arról beszélt, hogy a Pajtaszínház Program résztvevőinek fellépése a Nemzeti Színházban azt is jelenti, hogy egy közösséget alkotnak, és az amatőr színjátszók nélkül a piramis teteje, a Nemzeti Színház is másféleképpen létezne. Kárpáti Árpád, az NMI Művelődési Intézet Nonprofit Közhasznú Kft. ügyvezető igazgatója elmondta: az amatőr színjátszás ünnepe valósul meg a Pajtaszínházi Szemlén a Nemzeti Színházban. Szabó Ágnes, a Magyar Teátrumi Társaság alelnöke, a program szakmai koordinátora kiemelte: mindig új településeket szeretnének bevonni a projektbe. A programban egyszer már szerepelt, aktív, erős csoportok számára más pályázási lehetőséget kell keresni a munka folytatásához.

Forrás: MTI