A szolidaritás jegyében mutatja be a Nemzeti Táncszínház és a Magyar Táncművészek Szövetsége február 4-én a magyar táncművészetért rendezett gálaestjét. Mit jelent ebben az esetben a kölcsönös segítségvállalás: kikért táncolnak a fellépő művészek?
A Táncművészek Szövetsége nagyon fontosnak tartja felhívni a figyelmet a művészeti ág financiális nehézségeire, nem szeretnénk azonban karba tett kézzel várni, hogy a probléma megoldódik. Ehelyett inkább valamiféle jelzést szeretnénk adni a fiataloknak, hogy lássák, a táncművészetnek van jövője, a táncművészi hivatásban is létezik perspektíva. A Magyar Táncszövetségnek az érdekképviselet mellett ez is kötelessége: segítséget adni, és lehetőségeket nyújtani a fiatal tehetségeknek, erre szolgál elsősorban a februári gála.
Egyre több magyar próbál külföldön szerencsét a legkülönbözőbb szakmákban. A fiatalok elvándorlása mennyire jellemző a táncművészi pályán? Hiszen számukra még a nyelvi nehézségek sem jelenthetnek áthidalhatatlan problémát.
Valóban, egy olyan nyelvet beszélünk, amelyet a világ bármely pontján értenek. Amit a testünkön keresztül elmesélünk, nyelvtől függetlenül bárhol be tudják fogadni. A világ számos pontján táncolnak kitűnő együttesekben magyar művészek, de a táncművészet, a színház finanszírozása egész Európában nehéz helyzetben van. Emiatt még inkább nő a tét: egyre nagyobb a verseny, és egyre nagyobb nehézségek árán lehet ott maradni az európai palettán, a táncvilág vérkeringésében. Ezt csak a legjobb, legtehetségesebb táncosok tudják megtenni.
A magyar táncművészet, illetve a magyar táncosok milyen helyet foglalnak el a szakmában nemzetközi szinten?
A hazai táncszakma nemzetközi rangú, az egész világon elismert, de nem csupán a kinn élő és táncoló művészek miatt. A magyar táncegyüttesek, társulatok évente számos alkalommal utaznak külföldi fellépésre: nem csak Európa országaiba, a tengerentúlra is.
Milyen fellépőket láthatnak a nézők a fiatalokért szervezett gálaesten?
Egyaránt jelen lesz a néptánc és a kortárs műfaj, előbbi területről színpadra lép mindhárom nagy együttes: Magyar Állami Népi Együttes, a Honvéd Együttes és a Duna Művészegyüttes. Emellett nagyon fontos, hogy a vidéki táncos világ is képviselteti magát: fellép az egri GG Tánc Eger (Gárdonyi Géza Színház), a Miskolci Nemzeti Színház tánctagozata, a Pécsi Balett, valamint a Győri Balett művészei. Mivel a fiatal tehetségekért született meg a gála ötlete, természetesen a Magyar Táncművészeti Főiskola növendékei sem maradhatnak ki a sorból.
A létrehozott szolidaritási alapból arra következtethetünk, hogy éves hagyománnyá válik majd a gála.
Nem véletlen, hogy a most már nemzeti intézményként működő Nemzeti Táncszínházban rendezzük az első előadást: mindenképpen hagyományt szeretnénk teremteni, amely évente minimum egy alkalommal megismétlődik. Emellett gondolkodunk arról, hogy vidéki helyszíneket is bekapcsoljunk a megmozdulásba. A szolidaritási alapot az est után, a gála jegyeinek árából származó összeggel indítjuk el, amelyet majd a pénzbeli segítségnyújtásra szánunk. Minden olyan csatlakozót, támogatót várunk, aki aggódik a magyar táncművészet jövőjének alakulásáért, és szeretné támogatni a fiatalokat.
(Forrás: Kultúra.hu)
(Fotó:gyoribalett.hu)