Az Erkel Színház történetében jelentkező nehézségeket természetesen jóval korábbra lehet tenni, a mostani történet kiindulópontja mégis az a 2007. június 7-i nap, amikor az utolsó búcsúkoncertet követően csaknem hat évre legördült a színház függönye. A folyamat már 2005-ben kezdetét vette, amikor a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma és a Magyar Állami Operaház pályázatot hirdetett az Erkel Színház épületének és színpadtechnikájának felújítására-átépítésére. A költségeket akkor magántőke bevonásával, PPP konstrukció keretében tervezték előteremteni.
Az épület bezárását követően két évnek kellett eltelnie, hogy az akkori kormány 2009-ben határozatot hozzon az új intézmény felépítését célzó pályázat előkészítéséről és lebonyolításáról. A tervek szerint a beruházás első lépése az lett volna, hogy a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács a Fővárosi Önkormányzattól megvásárolja az építési telek egy részét, majd azt a Magyar Állami Operaház tulajdonába adja, míg a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. a MÁV tulajdonában lévő telekkel köteles megtenni ugyanezt. Miután a teljes telek az Operaház tulajdonába került, az Operaház és az MNV együttesen pályázatot írt volna ki az ingatlan hasznosítására. A bérleti idő 25 év volt, de az építés idejével együtt sem lehetett több 28 évnél. Az éves bérleti díj legfeljebb 3 milliárd 113 millió forint lehetett volna.
Egy évvel később az Országgyűlés Kulturális és sajtóbizottsága június 22-i ülésén az Erkel Színház és az Operaház jövőjéről értekeztek. Vass Lajos, az Operaház főigazgatója akkor kiemelte, hogy az Operaházat 1980 és 1984 között újították fel utoljára, így a renoválás elodázhatatlan. Az Opera bezárásához azonban szükséges egy új játszóhely, ahová ideiglenesen átvihető a csökkentett repertoár, és ez lehetne az új Erkel Színház. A FŐBER vezérigazgatója a 2007-ben bezárt Erkel Színház ügyére három megoldási javaslatot ismertetett: az akkori állapot konzerválása (ennek költsége 4-5 milliárd forint), kibővítés és korszerűsítés (2008-as áron ez 15-16 milliárd forintba került), új, multifunkciós épület megépítése a műemléki elemek megtartásával (25-28 milliárd forintos költséggel).
Jelentős fordulópont csak 2011-ben következett be az ügyben, az új kormány ugyanis hatályon kívül helyezte az új épület megépítésére hozott határozatot. Az akkori sajtóhírek szerint a színház felújítása is része volt azoknak a PPP -beruházásoknak, melyeket a kormány vissza akart vonni és felülvizsgálni. Ezt követően, ugyanazon év novemberében Ókovács Szilveszter bejelentette, hogy a kormány döntése alapján építkezés nem lesz, de egy ?tisztességes felújításra? sor kerülhet, melyre 1,8 milliárdot szántak. Úgy tervezték, hogy 2012 decemberében, az épület megnyitásának 101. évfordulójára ismét élet költözhet az Erkelbe, egy Háry János-előadással. Az akkori elképzelések szerint, ha nem is Európa legmodernebb színházává, de a népoperai játékra alkalmas hellyé kívánták tenni az Erkelt.
?Ha annak idején elődeinknek 9 hónap alatt sikerült megépíteni a színházat, nekünk is sikerülni fog? ? ez a túlságosan is optimista mondat Ókovács Szilveszter, az Operaház kormánybiztosa száját hagyta el azon a sajtóbejáráson, melyet Erkel Színház 100 éves megnyitásának évfordulójára rendeztek. Ekkor már 4 éve volt kísértetház az épület, az érdemi munkálatokra pedig még mindig várni kellett.
Az egyre húzódó felújítás és az Erkel körül gyűrűző sajtóbotrány enyhítésére 2012. február 18-án ErKell nekünk! című jótékonysági gálaestet és árverést szerveztek, melyen nemzetközi hírű magyar operaénekesek, karmesterek és balettművészek léptek színpadra. A fellépők honoráriuma, a jegybevétel, valamint az esthez kapcsolódó árverés teljes bevételét az Erkel Színház felújítására és egy új balett-terem kialakítására kívánták fordítani.
Egy hónappal később, március 6-i rendeletébena kormány nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházások közé sorolta a budapesti Erkel Színház "előadás tartására alkalmas állapotra történő" felújítását. A Magyar Állami Operaház augusztusban kétfordulós pályázatot írt ki; a munkát ? melynek becsült ellenértéke nettó 1 milliárd 250 millió forint ?november 5-én kívánták elkezdeni, és jövő év szeptember 30-ig tervezték befejezni.
Erkel Ferenc születésének 202. évfordulóján, 2012. november 7-én jelentette be az Operaház, hogy a kezelésében lévő Erkel Színház felújítására kiírt közbeszerzési pályázatot a Laki Épületszobrász Zrt. nyerte. A megnyitó egy év múlva ? ugyanezen a napon ? várható.A szerződést a törvény szabta tíznapos moratórium lejárta után, november 17-én tervezték megkötni. Erre azonban csak 2013. január elsején került sor a Magyar Állami Operaházban. A munkálatok így már ?haladéktalanul? megkezdődhetnek. Az építkezés első ütemének végén, 2013 márciusától 100 napon át már próbaüzem folyik az Erkel Színházban ? ez idő alatt az Operaház társulata 80 előadást teljesít az épületben.A hivatalos megnyitót 2013. november 7-én tartják.
(Forrás: Kultúra.hu, fidelio.hu)
(Fotó: Kultúra.hu)