Ötszáz évvel is idősebb lehet az ábécé, mint ahogy eddig hittük

Tudomány

Az Észak-Szíriában talált, Kr. e. 2400-re datált írástöredékek átírhatják az ábécé születéséről alkotott eddigi elképzeléseket.

Fotó: Glenn Schwartz / Johns Hopkins University
Fotó: Glenn Schwartz / Johns Hopkins University

Glenn Schwartz, a Johns Hopkins Egyetem régésze négy apró agyaghengert talált egy 2004-es ásatás során az ősi Umm el-Marra városában, Észak-Szíriában. A mindössze néhány centiméter hosszú töredékek egy olyan írásrendszer nyomait hordozzák, amely akár az eddig ismert legkorábbi ábécét is megelőzheti. Az írások keletkezési idejét a kutatók Kr. e. 2400-ra becsülik, ami ötszáz évvel előzné meg a korábban elsőként számon tartott proto-sínai írás megjelenését, amelyet Kr. e. 1900-ban fejlesztettek ki Egyiptomban.

A töredékekbe vésett szimbólumok eltérnek az ékírástól, amelyet a világ legrégebbi írásrendszerének tekintenek. Az ékírás Kr. e. 3400 előtt jelent meg Mezopotámiában, de nem ábécé és nem nyelv, hanem inkább szótagokat jelölő karakterkészlet.

Schwartz szerint az agyaghengerek gyöngyökre emlékeztetnek, ami arra utalhat, hogy összefűzve valamiféle címkeként funkcionálhattak az Umm el-Marra sírban. A leleteken többször megjelenik egy kétpontos kör szimbóluma, amelynek ismétlődése azt valószínűsíti, hogy a jelek valóban egy korai ábécét alkothattak. Bár a töredékek pontos jelentését még nem sikerült megfejteni, a felfedezés alapjaiban kérdőjelezheti meg az ábécé eredetéről szóló eddigi ismereteket.

A cikk forrása itt olvasható.