A Kortárs Drámafesztivál célja egyrészt az európai drámaírás és színház új, idehaza talán ismeretlen vagy sosem látott útjait, fejleményeit megmutatni a magyarországi szakmának és közönségnek; másrészt a hazai kortárs színház mozgását, változásait követve új, progresszív alkotóműhelyeket bemutatni magyar és külföldi vendégeknek egyaránt.
A 7. Kortárs Drámafesztivál díszvendége - az immár hagyományosnak mondható vendégországprogram keretében - Szlovénia lesz. Színházi előadás, performansz, táncszínház, felolvasószínház, koncert, szimpózium és filmvetítés-sorozat egyaránt szerepel a tervezett programok között.
Két előadással mutatkozik be a fesztiválon a szerte Európában ismert és elismert Via Negativa, a szlovén alternatív színházi élet egyik zászlóvivője. A Would Would Not és az Out a szlovén műhely hét főbűnt körüljáró performanszsorozatának része. Előbbi a bujaság, utóbbi a kevélység vétkének problematikáját dolgozza fel - formabontó módon.
A Mladinsko Színház Fragile! című előadása az elmúlt években bejárta a kontinens fesztiváljait, és vagy tucatnyi díjat zsebelt be a különböző seregszemléken. Mai problémát feszeget: milyen esélyei vannak egy kelet-európai fiatalnak napjainkban, a határok nélküli Európában, hogyha például Londonban próbál szerencsét.
|
Maja Delak: Expensive Darlings (fotó: bunker.si) |
Hátrányos helyzetű-e a kortárs előadóművész? - ezt a kérdést járja körül Maja Delak (Expensive Darlings), aki koreográfusként és táncosként ad kritikus helyzetjelentést a kortárs tánc megítéléséről. Simona Semenic I, Victim című egyszemélyes show-jával érkezik a mustrára.
A Kortárs Drámafesztivál programjában szimpóziumot is rendeznek a szlovén színház helyzetéről, alternatív működési formáiról. Ennek keretében egy rendkívül különleges, színház- és performanszművészettel foglalkozó csoport is megnyilvánul: a MASKA.
|
Simona Semenic: I, Victim (fotó: cityofwomen.org) |
A társművészetek között a szlovén filmes új generáció legfontosabb alkotásainak megtekintése mellett egy közkedvelt és sikeres szlovén zenekar, a Fake Orchestra is bemutatkozik Magyarországon.
A nemzetközi program keretében ismét Magyarországra érkezik Dave St-Pierre kanadai koreográfus társulata. Ezúttal a Csak egy kis gyöngédséget, a francba is című produkciójukat viszik színpadra.
A magyar program nyitódarabja a Természetes Vészek Kollektíva
Halál-tours című trilógiája lesz. A drámafesztivál története során először adnak helyet premier-előadásnak: két progresszív, fiatal társulat is a rendezvényen tartja legújabb bemutatóját. A TÁP Színház
Kuratórium című új projektjét, a Szputnyik Hajózási Társaság - Modern Színház és Viselkedéskutató Intézet-Labor pedig
Bérháztörténetek című előadását mutatja be. Végül, de nem utolsósorban műsorára tűzi a fesztivál a Fortedanse
Horváth Csaba rendezte fizikai színházi előadását, a
Kalevalát.
|
Kalevala (fotó: Oláh Tibor MTI) |
Természetesen idén is folytatódik a Visitors' Programme, amelynek célja a magyar színház új eredményeinek külföldi meg- és elismertetése. A Budapesten élő vagy ide érkező külföldiek pedig a fesztivál ideje alatt angol feliratozással vagy szinkrontolmácsolással nézhetik meg a magyar színház legújabb alkotásait.
Mi volt az után előtt? címmel hazánkban mindeddig példátlan múltidéző-múltértékelő beszélgetéssorozatot indítanak a közelmúlt feldolgozása és a kortárs színház viszonyáról hét ország rendezőinek, kritikusainak, színháztudósainak részvételével.
A színházról való nemzetközi párbeszéd katalizálásának érdekében Színház. Kritika. Ma. címmel workshop jellegű nemzetközi szeminárium is illeszkedik a fesztivál programjába. A szemináriumot Dirk Pilz német színházi szakíró, kritikus, a Theater der Zeit (Berlin) illetve a nachtkritik.de vezető online színházi magazin szerkesztője vezeti.
Az idei évben is folytatják a 2007-es fesztiválon debütált és hatalmas tetszést aratott Az iskola írója - Az író iskolája elnevezésű programot. Idén az írók mellett fiatal rendezők is részt vesznek a projektben, amely a Bakelit Multi Art Centerben a diákok által színre vitt jelenetekből összeállított gálával zárul.