A Szög-Art Művészeti Egyesület nonprofit civil kulturális társadalmi szervezetként 1991-ben alakult, alapszabályában fektette le céljait: ?független önálló szellemi műhely..., a Szegeden élő képző- és iparművészek, művészeti írók szakmai munkájának elősegítése..., a vizuális kultúra fejlesztése..., pályakezdő tehetségek támogatása. Kapcsolatteremtés társművészekkel és más hazai és külföldi közösségekkel, egyéb szellemi műhelyekkel...?

 

Nemzetközi kapcsolataink egyre bővülnek együttműködési megállapodásaink, a plein air nemzetközi alkotótelep, valamint személyes kapcsolataink révén ? mondta el Aranyi Sándor, a Csongrádi Művésztelep és a Szög-Art Egyesület egyik alapítója. Hozzátette: kiállításainkkal eljutottunk Európa különböző városaiba, többek között Temesvárra, Krakkóba, Stuttgartba, Párizsba vagy éppen Rómába is. Mint visszaemlékezik: a plein air nemzetközi alkotótelep elsősorban Szeged és Darmstadt testvérvárosi kapcsolatának köszönhetően jött létre, első alkalommal 1991-ben az ő és a Móra Ferenc Múzeum szervezésében, majd később bonyolítását átvette a Szög-Art. Az eddig megrendezett 21 plein air alkalmából 15 nemzet több mint 140 művésze fordult meg a régióban és vett részt a telep munkájában. ?Az évek során a Szög-Art Szeged város képzőművészeti életének egyik meghatározó tényezőjévé vált, amit bizonyítanak hazai és külföldi kiállításai, valamint ezek visszhangjai a médiában? ? fejtette ki.

 

?A Szög-Art nagyon ?ütősen? született: első, bemutatkozó kiállításuk terében a tagok elhelyeztek egy hatalmas fatuskót, amelybe mindenki ? a látogatók is ? beleverhettek egy szöget. Hamarosan újra magukra vonták a figyelmet, a Horváth Mihály utcai Képtár bezárása előtti utolsó kiállítás megnyitóján a beszédek elhangzása után ? a kiállítóhely megszüntetése elleni tiltakozásként ? szép sorban levették műveiket a falakról és a posztamensekről, és csendben távoztak. Progresszív kezdet után jól nevelt, ám annál aktívabb folytatás következett, és hogy milyenek ma, arról a REÖK-ben rendezett születésnapi tárlat ad tájékoztatást? ? emlékezik vissza a kezdetekre Ibos Éva a Tiszatáj hasábjain.

 

Mint Aranyi Sándor elmondta neki: a rendszerváltás környékén megrendült az egész kulturális struktúra, és benne az addig némi biztonságot adó Művészeti Alap és a Képzőművészeti Szövetség is a helyüket keresték. Országszerte egyre-másra alakultak az egyesületek, és számukra is célszerűbbnek tűnt, ha saját maguk veszik kezükbe a sorsukat. Ebben a formában nemcsak pályázni volt egyszerűbb, de a menedzselés és a kapcsolatteremtés is könnyebben ment.

 

A Szög-Art név a szögediségből ered, a tagok pedig a megalakulás előtt is barátok voltak. Művészetükben többféle stílus és irányzat él együtt, de elismerik és elfogadják egymás alkotói szemléletét, mert a minőséget és az értéket tartják előbbre valónak mindnyájan: Eszik Alajos, Farkas Pál, Fritz Mihály, Kalmár Márton, Lapis András, Novák András, Sinkó János, Szatmári Györgyi, Zombori László és Aranyi Sándor a tizenegy alapító tag. Ma már valamivel többen vannak, de a csoport magját változatlanul a szegedi rajz tanszéken tanító kollégák alkotják.

 

Időközben megszaporodtak a Szög-Art külföldi művésztelepi és kiállítási meghívásai, ami elsősorban a csongrádi plein air művésztelepnek és a Szeged?Darmstadt testvérvárosi kapcsolatnak köszönhető. A két formáció kölcsönösen hat egymásra, de a nemzetközi kapcsolatok bővülését főleg a plein air művésztelep népszerűsége hozta. A csongrádi telepet kezdetben a Móra Ferenc Múzeum lebonyolító segédletével működtették, egy idő után azonban ez a feladat átcsúszott a Szög-Art kezébe, és így jobban összeértek a dolgok.

Az egyesület tagjai Szegeden élő, illetve Szegedhez szorosan kötődő képzőművészek: Aranyi Sándor, Darázs József, Gál Lehel, Halla Tibor, Lóránt János, Novák András, Pataki Ferenc, Sejben Lajos, Sinkó János, Zombori László festők, Eszik Alajos grafikus, Kovács Keve üvegtervező-grafikus, Farkas Pál, Fritz Mihály, Kalmár Márton, Popovics Lőrinc, Szabó Tamás, Szathmáry Gyöngyi, Székó Gábor szobrászok. A csoport elhunyt tagjai: Dér István, Fischer Ernő, Lázár Pál, Kass János.

Takács Erzsébet