(MTI) - Muszatics Péter, a rendezvény kommunikációs igazgatója kifejtette: bár a CineClassics elsősorban a magyar származású, világhírű, de itthon kevésbé ismert művészekre helyezi a hangsúly általában, Szőts Istvánnal és munkásságával idén mindenképp foglalkozniuk kell. Mint mondta, Pintér Judittal közös szervezésben szeptemberben konferencia tárgyalja majd a magyar film egyik legnagyobb alakjának életét, a Miskolci Galériában pedig kiállítás idézi fel Szőts Istvánt és filmjeit.
"Szó lesz a művész ma is rendkívül aktuális Röpirat a magyar filmművészet ügyében című könyvéről, és filmes diákok ? a kolozsvári Sapientia és a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói, M. Tóth Géza és Tóth Orsolya vezetésével ? újraforgatnak egy Szőts-rövidfilmet, amelyet a CineFest záró estjén láthat majd a közönség. A Filmvilág szeptemberi száma a Röpirat aktualitását elemzi majd" ? magyarázta. Szerinte a mű máig aktuális, sőt, talán időszerűbb, mint valaha.
Muszatics Péter emlékeztetett arra, hogy a Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál évek óta foglalkozik filmtörténeti témákkal: a fiatal alkotók legjobb, új utakat mutató műveinek bemutatásával párhuzamosan fontosnak tartják a gazdag magyar filmes örökség népszerűsítését is.
A fesztivál filmtörténeti programjait tavaly óta CineClassics néven fogja össze. Számos olyan magyar származású és világhírű, de "nálunk szinte ismeretlen alkotó van", akiknek az életműve még felfedezésre vár. Tavalyelőtt Miskolcon Emeric Pressburger, tavaly Korda Zoltán volt a fókuszban, a legendás brit-magyar forgatókönyvíró-rendezőre többek között fia, David Korda emlékezett.
A kommunikációs igazgató arról is beszámolt, hogy a CineFest néhány versenyfilmjét ? a hazai filmfesztiválok történetében először ? a legfejlettebb digitális technikával vetítik majd. Hozzátette: idén csaknem 550 művet neveztek a Jameson CineFestre, a nyolcadik filmmustrát szeptember 17-e és 25-e között rendezik a borsodi megyeszékhelyen, ahol 12 nagyjátékfilm magyarországi premierjével várják a közönséget.