Idén a decsi Sárközi Tájház biztosít helyszínt a tájházak és szabadtéri múzeumok napja országos központi eseményének, amelyet április 27-én (vasárnap), tíz órától rendeznek meg. Középpontjában a gazdag kulturális örökség áll: különös hangsúlyt kap a sárközi lakodalom, a tradicionális gasztronómia és a néptánc. Az idei lakodalmas pár – a Csillagrózsa Néptáncegyüttes ifjú tagjai, Galambos Kinga és Stan Krisztián – is bemutatkozik a nyilvánosság előtt. A ceremóniát Csonka Sándor vőfély teszi teljesen hitelessé.
A programsorozat történetében idén rendezik meg először a Bodrogközi Tájházi Napokat, amely során április 24-e és 30-a között a Bodrog és a Tisza között fekvő Bodrogköz 11 tájháza tárja ki kapuit a látogatók előtt, köztük szlovákiai magyar települések is. Ez a kezdeményezés nemcsak a régió gazdag helyi értékeit mutatja be, hanem a történelmi Zemplén vármegye kulturális egységére is emlékeztet, amelyet ugyan ma országhatár választ ketté, a közös múlt és hagyomány mindkét oldalon eleven. A kiemelt bodrogközi programok között könyvbörze, piknik és kézműveskedési alkalmak, például kosárfonás várja az érdeklődőket.
Április 26-án, szombaton a pápa temetése alkalmából elrendelt nemzeti gyásznapra való tekintettel több helyszínen módosulnak vagy későbbi időpontban valósulnak meg a tervezett események. A szervezők fontosnak tartják, hogy a programok a megemlékezés szellemében, méltóságteljesen történjenek. A tájházak ezen a napon is ingyenesen vagy kedvezményesen látogathatók. A programváltozásokkal kapcsolatos információkat az esemény hivatalos felületein folyamatosan frissítik.
Határon túli tájházak is csatlakoznak a tájházak és szabadtéri múzeumok napjához
A tájházak és szabadtéri múzeumok napja határokon átívelő rendezvénnyé vált: a bodrogközi tájházi napokhoz csatlakozó szlovákiai helyszíneken kívül három további határon túli tájház is részt vesz az eseménysorozatban.
A Nagysallói Tájházban április 26–27-én a két világháború közötti esküvői szokások világát idézik meg. A program középpontjában a menyasszonyi viseletek állnak – a korszakra jellemző nagy változás, amikor a fekete ruha helyét a fehér vette át, látványos formában elevenedik meg. A kísérő szokások bemutatása révén betekinthetünk a helyi közösség egykori ünnepeinek világába.
A Kaszás Attila zsigárdi szülőházában kialakított tájház április 26-án, szombaton várja látogatóit. Az érkezők megismerhetik az Attila-kertet is, amely Tündérkert, vagyis őshonos gyümölcsfák állnak benne. Ezzel a különleges atmoszférájú hellyel méltó emléket állítottak Kaszás Attila szellemi örökségének.
A vajdasági Doroszlón a tájház berendezésének bemutatása mellett különleges vizuális élményekkel is készülnek: Lennert Géza fotóművész alkotásaiból nyílik időszaki kiállítás, és helyi kiadványokból, néprajzi dokumentumfilmekből is ízelítőt kaphatunk. A hangsúly itt az identitás megélésén és az ősök világával való kapcsolódáson van – akár régi viseletek felpróbálása révén is.