(MTI) - A húszezer eurós, csaknem ötmillió forintos elismerésre olyan, 35 év alatti kiemelkedő magyar zenei tehetségek pályázhatnak, akik fiatal koruk ellenére nemzetközi összehasonlításban is kimagaslót teljesítettek - olvasható a Vizi E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia, s egyben a kuratórium elnöke által jegyzet kiírásban.
Az alapítványt Kenyeres Sándor üzletember eredetileg azért hozta létre magánvagyonából 2002-ben, hogy évente egyszer három tudományág ifjú képviselőit jutalmazza a rangos, szintén húszezer euróval járó Talentum Akadémiai Díjjal. A szervezet tevékenységének kibővítését, a művészeti díj megalapítását Kenyeres Sándor 2007. február 13-án, az alapítvány ötödik díjátadó ünnepségén jelentette be.
Kenyeres Sándor és Vizi E. Szilveszter szándéka szerint a díj elsődleges célja, hogy felhívja a hazai közvélemény figyelmét a kiemelkedő magyar művészeti tehetségekre. Ugyanakkor az elismeréssel járó mintegy ötmillió forint alkotói szabadságot jelent a nyertes pályázók számára. Ezentúl az alapítvány évente egyszer a zeneművészet, a tánc- és mozdulatművészet, a képzőművészet, illetve a színház- és filmművészet egy képviselőjét is díjban részesíti. A kiválasztott művészeti ágak közül minden évben más területről keresik a tehetségeket, először a zeneművészek közül. Jövőre a tánc- és mozdulatművészet jeles képviselői pályázhatnak, 2009-ben a képzőművészek, 2010-ben pedig a színház- és filmművészet fiatal tehetségei.
A Talentum Akadémiai Művészeti Díj elnyerésére az ifjú előadóművészek, zenészek, zeneszerzők az elmúlt öt évben készült alkotásaikkal, illetve az utolsó öt év művészeti eredményeivel pályázhatnak, két akadémikus - az MTA I., II. osztályának, vagy a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia tagjainak - támogatásával. Az értékelésnél a pályázó képesítése, vagy a művészeti életben betöltött pozíciója nem játszik szerepet.
A pályázatokat a Közép-Európai Tehetségkutató Alapítvány kuratóriuma által kijelölt művészeti döntőbizottság bírálja el, amelynek elnöke Marosi Ernő, az MTA alelnöke. A grémium előterjesztése alapján a végső döntést a kuratórium hozza meg, amely a művészeti díj megalapításával párhuzamosan új tagot választott Lator László, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia ügyvezető elnökének személyében. A pályázat nyertese 2008. február 13-án, a Talentum Akadémiai Díj átadásakor veheti át az elismerést Budapesten, a Magyar Tudományos Akadémián.