(MTI) - A Magyar Nemzeti Balett igazgatósága mély megrendüléssel értesült a II. világháború utáni magyar balettművészet meghatározó alakjának haláláról.
"Kováts Nóra az '50-es évek balettéletének egyik legkiemelkedőbb balerinája, aki partnerével, a szintén kitűnő Rab Istvánnal az elsők között hagyta el Magyarországot a művészi szabadság és szakmai önmegvalósítás reményében. De soha nem felejtette el szülőhazáját, és az Egyesül Államokban is magyar maradt" - hangsúlyozták méltatásukban.
Kováts Nóra 1932-ben született Budapesten. A magyar balettművészet egyik legendás alapítója, Nádasi Ferenc kiváló tanítványa volt. Így azt a nemzedéket képviselte - például Pásztor Verával, Csinády Dórával, Müller Margittal együtt -, amely a mester jóvoltából először a francia iskolával ismerkedett meg, majd szovjet koreográfusok vezetésével az orosz iskola virtuóz hagyományait sajátította el. Fél évet Agrippina Vaganova irányításával Leningrádban (a mai Szentpéterváron) is eltöltött tanulmányúton.
Férjével, Rab Istvánnal A fából faragott királyfiban |
Kováts Nóra már egészen fiatalon az operaházba került, ahol 1953-ig dolgozott magántáncosként - ekkor kapott Kossuth-díjat. Főbb szerepei között volt A hattyúk tava Odette/Odíliája, a királykisasszony A fából faragott királyfiban és Zaréma A bahcsiszeráji szökőkútban.
Egy kelet-németországi turné alkalmával férjével és partnerével, az ugyancsak virtuóz technikájú, robbanékony mozgású Rab Istvánnal disszidáltak. Eleinte Nyugat-Európában éltek, először a London Festival Ballet-nél táncoltak, majd az Egyesült Államokban léptek fel, ahol később iskolát is alapítottak.