Harangozó Gyula |
(MTI) - Harangozó Gyula feladata kettős lesz: egy hét-nyolc tagú, szervezés alatt lévő testülettel át kell tekintenie a ház működését, és meg kell vizsgálnia, vajon lehet-e a költségvetési intézményből pénzügyileg stabilan működő gazdasági társaságot alakítani. Harangozó Gyula megbízása akkor válik hivatalossá, amikor Réthelyi Miklós miniszter a jelenleg külföldön lévő kulturális államtitkár, Szőcs Géza ellenjegyzésével aláírja a dokumentumot, és a döntés a Magyar Közlönyben is megjelenik.
Vass Lajos, az operaház főigazgatója - aki 2006-2007-ben maga is dolgozott miniszteri biztosként a házban - úgy nyilatkozott: egyelőre csak szóbeli tájékoztatást kapott, s a szóban elhangzottak nem részletezték a folyamatok állomásait. Ő is várja azokat az írásos felhatalmazásokat, amelyek pontosan megvilágítják a vizsgálat céljait.
Vass Lajos úgy véli: nem csupán az utóbbi éveket, hanem a rendszerváltás utáni teljes periódust vizsgálni kellene, hogy a működési zavarokban lévő tendenciák világossá váljanak.
Harangozó Gyula hétfőn már mindenesetre bent járt az Ybl-palotában, és - mint azt az érintett meg is erősítette - szóban felmentette Keveházi Gábor öt évre kinevezett balettigazgatót. Keveházi Gábor ugyanakkor rámutatott: a munkáltatói jogokat egyelőre Vass Lajos, a Magyar Állami Operaház Budapest főigazgatója gyakorolja, így a felmentést nem fogadta el.
Gulyás Dénes fideszes parlamenti képviselő, az Országgyűlés kulturális bizottságának tagja elmondta: bár a július végén tartott bizottsági ülésen a miniszteri biztos kinevezéséről nem esett szó, tudott a Harangozóval kapcsolatos tervekről. A döntésről hivatalosan nem értesült, ugyanakkor számosan megkeresték a hírrel. Hozzátette: sajnálja, hogy a nyári szabadságok idején került sor ilyen fontos intézkedésre, amikor semmiféle konzultációra nem nyílt alkalom.
Az MTI megkeresésére a szaktárca későbbre ígért reagálást az ügyben.
Harangozó Gyula lehetséges budapesti szerepét június 11-én szellőztette meg az Österreich című bécsi lap, amely szerint Ioan Holenderrel együtt érkeznének a vezetői posztokra. Holendernek élő tanácsadói szerződése van a budapesti dalszínházzal, s neve mint vizsgálóbizottsági tagé ismét felvetődik.
Harangozó Gyula, aki 1995-től 2005-ig volt Budapesten balettigazgató, Bécsben sikerrel egyesítette a két ház, a Staats- és a Volksoper balett-társulatát, és 2005-től 2010 nyaráig vezette a közös társulatot, valamint a balettiskolát. Az egyesített és önálló társulat független költségvetést kapott, és működését sikerült nyereségessé tenni.
A táncos-koreográfus - a magyar táncművészet egyik legmeghatározóbb táncos-koreográfusának, Harangozó Gyulának és Hamala Irén táncosnőnek a fia - június 1-jén vette át az Osztrák Köztársaság Tudományos és Művészeti Becsületkeresztjét, a laudációt Ioan Holender tartotta.