Wally Cardona és az OFF Társulat közös estje

Színpad

Az OFF Társulat tagjai nyáron kezdtek dolgozni a koreográfussal a Between című darabon, melynek befejező próbáira az előadás előtti hetekben kerül sor. Az este harmadik darabja Hód Adrienn munkája, a Képregény, amelynek zenéjét Szemző Tibor adja elő.

A Műhely Alapítvány Koprodukciós programsorozatát Tere O'Connor (USA), Sean Curran (USA), Rui Horta (P), Neel Verdorn (NL) és Christina de Chatel (NL) után, 2005-ben Wally Cardonával és az OFF Táncszínházi Társulattal folytatjuk.

Az amerikai koreográfus két alkalommal, összesen 5 hetet dolgozik Magyarországon az OFF társulattal, melynek eredményeként októberre készül el az új koreográfia. A darab, a szintén az esten látható, Wally Cardona duett továbbgondolása a magyar táncosokra, térben kiterjesztve, zenében pedig változatlanul a repetícióra építve. Az együttműködés többet jelent egy új alkotás megszületésénél, a közös munka során koreográfus és táncos is tanul egymástól, egymásról, a táncról, a két földrész kultúrájáról.

Az est programja:

THEM

a HIM, THERE, THEM című, 3 részes előadás duettje

Koreográfia: Wally Cardona

Tánc: Kathryn Sanders, Wally Cardona

Fényterv: Roderick Murray

Zene: Snare drum drills, Johannes Brahms (Sonate op. 1 - Andante, Fantasien op. 116 - Intermezzo), Mouse on Mars, Jane, Autopeises

A WC4 egészestés előadásából - melynek három része egy szóló (9 zenésszel), egy kvartett és egy duett - a THEM című, befejező részt, Wally Cardona és Kathryn Sanders kettősét láthatja a magyar közönség.

Cardona munkáira jellemző a tiszta struktúra, a pontosan lefektetett keretek és szabályok, a tökéletes technika, a rideg absztrakció. De mégis minden alkalommal feszültség keletkezik a nézőben, valami nem stimmel, valami "kilóg" ebből a teljesen szerkesztett világból - mint a kereteiből kicsúsztatott színpadkép, a falra felfutó táncszőnyeggel.

A befelé forduló uniszólókkal kezdődő részben feloldásként, meglepetésként éri a nézőt, ha hirtelen formában és időben is megegyeznek a mozdulatok. Az előadók karakteréből és az egyperces, folyamatosan visszatérő zenei hurokból felépülő atmoszféra személyessége és a céltalannak tűnő, feszített mozdulatok személytelensége keltette feszültséget oldják fel ezek a találkozások.

KÉPREGÉNY

Koreográfia: Hód Adrienn

Tánc és film: Bakó Tamás, Hód Adrienn

Dramaturgia, fényterv, film: Angelus Iván

Zene: Szemző Tibor: Snapshot from the Island

Ruha: Manier - Németh Anikó

Operatőr: Dömötör Péter

Fény: Pete Orsi

Köszönet Vida Zoltánnak és Szemző Tibornak

"...S bár a cím Képregényt ígér, a történet csak annyi, hogy férfi és nő a saját különálló világából érkezik abba a közös űrbe, ahol már csak a fények, a ritmusok és az egymás impulzusaira válaszoló, de önmaguk különbözőségét féltve őrző testek léteznek..."

/Élet és Irodalom - Fuchs Lívia/

BETWEEN

Koreográfia: Wally Cardona

Társulatvezető: Hód Adrienn

Társalkotók, előadók: Horváth Andrea, Nagy Csilla, Garai Júlia, Molnár Csaba

Fényterv: Roderick Murray

Zene: Romulo Gaitan (felhasznált zene)

Wally Cardona táncosként 1987 és 1995 között a Ralph Lemon Társulat tagja volt, majd meghívott előadóként olyan neves koreográfusokkal dolgozott, mint Hervé Robbe, Jochen Ulrich és Deborah Hay.

Koreográfusként első darabját 1992-ben mutatta be a New York-i kortárs táncélet egyik leghíresebb helyén, a Judson Church-ben. Első teljes estés darabját pedig 1995-ben - a Manhattan legrégebbi templomában működő - Danspace Project támogatásával hozta létre, melynek szólóváltozatát nagy sikerrel játszotta több országban is.

Saját társulatát a Wally Cardona Quartet-et (WC4) 1997-ben alapította, első darabjukat a - pár évvel ezelőtt a Markó Iván vezette Fesztivál Balettet is vendégül látó - The Joyce Theatre-ben mutatták be 1998-ban. Az elmúlt hét évben Cardona társulatával és egyéni munkáival bejárta a világot (fellépett és dolgozott többek között: Japánban, Mexikóban, Chilében, Svédországban, Dániában, Ausztráliában és Dél-Koreában). Sajátos, tiszta, nagyon technikás munkái az észak-amerikai kortárs tánc meghatározó, megújító és előremutató vonalát jeleníti meg.

Tanárként és alkotóként az erős technikára és előadó-képességre helyezi a hangsúlyt. Egy-egy darab elkészítése kutatáson, kísérletezésen alapszik, melynek témája, hogy a táncos/előadó miként látja, érzékeli, hozza létre, majd adja elő és kommunikálja gondolatait, szükségleteit és a környezet hatásaira adott válaszait. Kiindulópontja a tiszta mozgástechnika, melyből fokozatosan jut el a személyessé, egyedivé váló előadói gyakorlatig.

Az OFF Táncszínházi Társulat 1995-ben alakult, Hód Adrienn művészeti vezetésével. Alapító tagjai, állandó előadói zömmel az Angelus Iván vezette Budapest Tánciskolának a ?90-es évek közepén végzett növendékei. A társulat évente egy-két többszereplős, egész estés, táncszínházi produkcióval - Felmerülve, Rakéta, Requiem - illetve rövidebb szólókkal, kettősökkel - Alaba, Csók, Ibi, Képregény - jelentkezik. Az együttes egyik legnagyobb jelentőségű aktivitása az országszerte látható, táncnépszerűsítő program sorozat, melyekből 1997 óta több mint százat tartottak tizennyolc év alatti közönség előtt. A városi levegő szabaddá tesz /1999/ című, jelentős figyelmet keltő előadássorozatukban közel egy tucat, hely-specifikus előadást mutattak be Budapest kulturális, spirituális és történelmi szempontból kiemelkedő jelentőségű pontjain. E programon kívül is előszeretettel játszanak rendhagyó terekben és helyszíneken, így könyvesboltban, iskolai tanteremben, kémiai laborban - Lux -, műemlék épületekben, galériában, természeti környezetben - Arborétum - és hajón. A társulat megalakulása óta számos társművészeti projektben vett részt, alkotótársaik közt filmest, képzőművészt, zenészt, iparművészt egyaránt találunk.