Tárgyakba rejtett ünnep a Magyar Nemzeti Múzeumban

Egyéb

Az intézmény nagycsütörtöktől húsvét hétfőig az online tereiben mutat be ünnephez kapcsolódó tárgyakat, történeteket, szokásokat.

Az idei Tárgyakba rejtett ünnep tematikus sorozat mégis egyszeri és megismételhetetlen, hiszen a múzeum Facebook- ésInstagram-oldalán  megjelenő érdekességek mellett a blogbejegyzéseken keresztül a most készülő Premontreiek 900. A 900 éves premontrei rend Magyarországon kiállításba is betekintést nyerhetünk.

A premontrei kanonokrendet 1121-ben, kilencszáz éve alapította meg Szent Norbert. A rend tagjai szinte az alapítás óta jelen vannak Magyarországon is. A premontreiek az elmúlt évszázadokban részesei és alakítói voltak a magyar társadalomnak, a vallási életnek, a művészetnek és a tudománynak is. Az évforduló alkalmából 2021-ben a Magyar Premontrei Cirkária és a Magyar Nemzeti Múzeum rendtörténeti kiállítást rendez Premontreiek 900. A 900 éves premontrei rend Magyarországon címmel. A kiállítás, amint azt a járványügyi szabályozások ismét lehetővé teszik, megnyílik, onnantól egész nyáron várja majd látogatóit. 

A múzeum kiállítása közös ünneplésre invitálja majd az érdeklődőket. A tárlat áttekintést nyújt a rend lelkiségéről, alapításáról, magyarországi múltjáról és jelenéről. Bemutatja a premontreiek magyarországi tárgyi örökségét, feldolgozza a rendtagok hozzájárulását a magyar kultúrához. A rend mai kolostoraiban, Csornán, Gödöllőn és Zsámbékon található alkotások és dokumentumok mellett számos hazai és külföldi gyűjteményből kölcsönzött műtárgyon keresztül elevenítik fel a premontreiek kilencszáz éves magyarországi történetét. 

A tárlathoz kapcsolódóan virtuális kiállítást is nyitnak, illetve számos tematikus programmal, tárlatvezetéssel is készülnek, a nagyhét alkalmából összeállított blogbejegyzéseikben pedig a kiállításon is megjelenő műtárgyak közül mutatnak be érdekességeket, amelyek tematikusan kapcsolhatók a kereszténység legfontosabb ünnepéhez.  

Nyitókép: Vaszary János Szent Norbert című alkotása (részlet), 1897, Keresztelő Szent János-plébániatemplom, Zsámbék. Fotó: Németh Márk