Mivel a műkincsek visszaadásáról megkezdett politikai tárgyalások megrekedtek, előtérbe került a német és az orosz muzeológusok közötti fokozottabb együttműködés. Az 1200 műtárgyat bemutató kiállítás anyagai közt szerepelnek a Puskin Múzeum, a moszkvai Történeti Múzeum és a szentpétervári Ermitázs tulajdonát képező műtárgyak.
A tárlat rendezése kapcsán első ízben nyitották ki a berlini Őskor- és Koratörténeti Múzeum Meroving korabeli műkincseket tartalmazó ládáit, amelyeket a második világháború végén a szovjet megszálló csapatok Oroszországba vitettek.
Maga Berlin mintegy kétszáz műkincset adott kölcsön a moszkvai kiállításra, úgy hogy első ízben lehet megközelítően rekonstruálni a gyűjtemény háború előtti állagát. "Meg akarjuk mutatni, hogy összetartoznak azok a műtárgyak, amelyeket jelenleg önkényesen megosztva őriznek négy különböző helyen" - jelentette ki Wilfried Menghin professzor, a berlini múzeum igazgatója. "Európa határok nélkül" - ez a reményt keltő alcíme az első frank dinasztiát, az 5. és a 8. század között uralkodó Merovingokat bemutató kiállításnak. "Az volt az a korszak, amikor a római birodalom romjain létrejött az új Európa" - emlékeztetett Vlagyimir Tolsztyikov, a Puskin Múzeumban megnyílt kiállítás kurátora.
A kiállítás hangsúlyozottan előtérbe helyezi a népvándorlást és a hunok hódításait. Messzire vándorolt műtárgyak, fegyverek és ékszerek bizonyítják a kulturális kapcsolatok fennállását a "barbár" európaiak (tehát az összes nem görögök és nem rómaiak) között. Menghin beismerte, hogy "különös érzése támadt", amikor a Puskin Múzeum raktárában megpillantotta múzeumának legértékesebb darabjait, amelyeket törvény nyilvánított orosz állami tulajdonnak. "Szakmai kérdésekről, s nem a tulajdonjogról folyik a vita közöttünk" - jegyezte meg.
Az egyes kulturális javak visszaszolgáltatásáról megkezdett tárgyalások azóta rekedtek meg, hogy 2003-ban Oroszország leállította az úgynevezett Baldin-gyűjteményből származó grafikák és festmények megígért visszaadását a brémai Műcsarnoknak. Bármilyen barátsággal is viseltetik Vlagyimir Putyin elnök Németország iránt, arról szó sem lehet, hogy az egyre inkább nacionalista Oroszország engedményeket tegyen a korábbi háborús ellenfélnek - jelezte Tolsztyikov.
A német szövetségi kormány amolyan pótstratégiaként jelenleg abban támogatja a német múzeumi igazgatókat, hogy orosz kollégáikkal együtt fáradozzanak műkincsek feltárásán, kiállításán és megőrzésén. Az együttműködés azonban még mindig nem egyszerű. A Meroving-kiállítás megszervezése több évig tartott. Menghin közben tapasztalja, hogy ismét politikai nyomás nehezedik az orosz múzeumigazgatókra.
Ennek ellenére reméli, hogy a Puskin Múzeum az 1996. évi Priamosz- és a mostani Meroving-kiállítás után valamikor előhozza majd tikos raktárából a bronzkorszakból fennmaradt eberswaldei kincset is. Tolsztyikov sokat vár a szakértők között kialakuló kölcsönös bizalomtól. "Az együttműködésből a politika szintjén is olyan döntések születhetnek, amilyenekről ma még fogalmunk sincs" - nyilatkozta.
(Múlt-kor/MTI)