"A Fugában látható kiállítást egyrészt a transzparencia jegyében tartottuk fontosnak hozzáférhetővé tenni az érdeklődők számára. Hadd lássa mindenki, milyen anyagból kellett válogatnia a zsűrinek" - hangsúlyozta a Nemzeti Kreatív Intézet által szervezett tárlat megnyitójára írt köszöntőjében a világkiállítás magyar részvételéért felelős kormánybiztos, aki betegsége miatt nem tudott személyesen megjelenni.

Szőcs Géza hozzátette: fontosnak érezték azt is, hogy a nagyszámú pályamunkát elérhetővé tegyék a szakmai elemzés számára. A kormánybiztos emlékeztetett arra, hogy a bemutatott anyag egy látványötlet-, nem pedig egy tervpályázatról származik.

Az ötletpályázatra 45 pályamunka érkezett be, amelyből 43 pályázatot elbírálva egy 11 fős, a hazai építészeti szervezetek képviselőit is magába foglaló bíráló bizottság választotta ki a legjobb 15 pályaművet. Ezek a munkák 2013. december 23-án felkerültek a www.expomilano2015.hu honlapra, ahol a közönség is szavazhatott a Magyarországot és az Expo témáját legjobban szimbolizáló építészeti alkotásra. A bíráló bizottság január 15-én hozta meg a végső döntését, és hirdette ki a díjazottakat.
A pályázati kiírás kiemelt célkitűzése volt, hogy a Miniszterelnökség, illetve a 2015. évi Milánói Világkiállításért Felelős Kormánybiztosi Hivatal megvásárolhassa azokat az ötleteket, amelyek felhasználásával március végéig elkészítheti a magyar pavilon kialakítására vonatkozó építészeti tervezési programot.

Mint a Nemzeti Kreatív Intézet munkatársai az MTI-nek elmondták, a magyar pavilon alapkőletételére az épület végleges terveinek elkészülte után, várhatóan még március végén sor kerül.


n24988_lead_milano_00021.jpg
Gettó Tamás és Hutter Ákos munkája

A magyar pavilon ötletpályázatának első helyén januárban Gettó Tamás és Hutter Ákos végeztek A malom című pályamunkájukkal, a második díját Sárkány Sándor és Ertsey Attila Alakor jeligéjű pályázata nyerte el. A megosztott harmadik díjat a Fafű (Bártfai-Szabó Gábor, Nagy Mariann és Molt Klára) és a Cantata Profana (Alkér Katalin, Bartha András Márk, Gyulovics István és Kovács Zsófia) jeligéjű pályázatoknak ítélte a zsűri.

A zsűrielnök javaslatára Nagyné Iván Katalin, Páger László, Mindák Gergely és Bodóczki Antal Kutak háza jeligéjű pályázatát különdíjjal jutalmazták. Szőcs Géza az eredményhirdetéskor hangsúlyozta: a kormánybiztosságnak mérlegelési joga van azt eldönteni, hogy a funkcionalitási és költségvetési szempontokat is figyelembe véve az öt megvásárolt látványterv közül melyiket és milyen formában építteti meg.

A látványötlet-pályázat anyaga március 23-ig tekinthető meg a Fuga alagsori kiállítótermében.