Könyv Kata képzőművész a kortárs magyar művészet egyik legeredetibb alkotója. Festészete 21. századi kompromisszumoktól mentes járatlan út. Festészete egyszerre lírai és dráma, tetszetős és kritikus. Könyv Kata alapvetően a vele, illetve a környezetével, a társadalom jelenségeivel kapcsolatos történéseket emeli festészetébe. Érdekli a tárgyak önmagukon túlmutató szimbolikája, azok az általuk előhívott érzetek, melyek nem feltétlenül verbalizálhatóak. Jellegzetes, egyéni szimbólumokat használ: aranymalac, málló ipartelepek, öltönyös figurák, csonka archaikus szobrok. Ezek a jelek utalások is, a sok szempontból romos, sérült, roncsolt morálra. Jelenleg alig van a magyar képzőművészetben alkotó, aki olyan erőteljesen és érzékenyen reagálna a társadalmi-és közösségi problémákra, mint Könyv Kata. Időtlen jelképei, megszokottól eltérő szimbólumképző rendszere, az általa felvetett gondolati elemek olyan kortárs festővé teszik a nemzetközi művészeti szcénában, akinek a reflexiói messze túlmutatnak a hagyományosan értelmezett képzőművészeti forma- és tartalomrendszereken, kategóriákon. Festészetének feszültsége az első látásra össze nem illő tárgyak, elemek társításából ered. A kép nemcsak számára, de a befogadó szemszögéből is metaforák, lelki kivetülések felülete, mely hol pasztózus áramlásban, hol visszafogott lazúrrétegben lényegülnek át az ábrázolt témává. Képei, tárgyi metaforái, provokatív társadalomkritikai kérdései lerántják a leplet végtelenül önző, felelőtlen, minden és mindenki pótolható gondolkodásmódot képviselő világunkról.
?Célom, hogy az alkotásaimban egyesítsem, közelítsem a bennem megfogalmazódó érzéseket, történéseket, közérzetet, művészeti irányokat és alkotói megoldásokat. Az alkotás így egy folyamatos önreflexió, ömagam megfejtése, felfejtése, hisz minden, ami én vagyok az a megélt napok, magán- és közéleti történések, a kor személyes interpretálása.?
Könyv Kata
Könyv Kata 1984-ben született, 2003-tól a Magyar Képzőművészeti Egyetem festőszakos hallgatója volt Károlyi Zsigmond, majd Gaál József mestereknél. 2006-ban Erasmus-ösztöndíjas a spanyolországi Cuenca-ban. Sikeresen állított ki Berlinben, Párizsban, Bécsben, Prágában és több budapesti csoportos kiállításban; a Volksbank Galériában, a Magyar Építészek székházában, a Kogart galériában.