Neue Wege gehen-kiállítás az Óbudai Egyetemen

Képző

Dr. Gáti József kancellár a megnyitó során hangsúlyozta: ?Intézményünk a művelt szakterületek kiemelkedő alkotói bemutatása mellett az elmúlt évek során számos képzőművészeti kiállítás, kulturális esemény rendezésével járult hozzá az egyetemi polgárok, a szűkebb óbudai környezet és a főváros kulturális életének gazdagításához. Ezek közül is kiemelkedik a ?Magyarországi Szent Erzsébet? kiállítás, a Vajda János és Legeza László fotóművész bemutatója, a japán-magyar diplomáciai kapcsolat kezdetének 140., illetve a diplomáciai kapcsolatok újrafelvételének 50. évfordulója alkalmából megrendezett, táncbemutatóval összekötött 8 Milliónyi Istenség című fotókiállítás, a magyar avantgárd korai kultúrtörténeti korszakának meghatározó alakjait felvonultató ?Intergeometria?, a Matzon Ákos Munkácsy-díjas festőművész ?Nyitott sorok? kiállítása.?
 
A Neue wege gehen című kiállítás alkotásait a németországi Bochumban élő Andrea Klosowski készítette, aki 2000 óta foglalkozik hivatásszerűen a festészettel. Pályája során megismerkedett az akril- és az olajtechnikával, tanult kísérleti festészetet és grafikát egyaránt. 2008-ban végezte el a mesterkurzust Dr. Qi Yang professzornál, majd 2009-ben szerzett mesterdiplomát. 2011 óta tagja a Westfalia-i Festőművészek Körének, a Nyugat-Ruhr-i területi elnökség képviselője.
A kiállítást Dr. Szőcs Éva Andrea, a Kaposvári Egyetem docense, szobrászművész, művészettörténészt nyitotta meg. A művészt bemutatva életpályájából kiemelte: ?Andrea Klosowski 1964-ben Bochum-Wattenscheidban született, jelenleg Bochumban él és dolgozik. Kezdetben akril- és olajfestészetet, majd portré és experimentális festészeti tanulmányokat folytatott. Eddig Európa több országában, illetve Indiában és Kínában állított ki. Magyarországon most, első alkalommal tekintheti meg a közönség Andrea Klosowski munkáit.
Az itt kiállított képek jellege az európai informel, tasizmus, illetve az Egyesült Államokban kialakult absztrakt expresszionizmus irányába mutat. Talán inkább az utóbbi kifejezés találóbb, mert azontúl, hogy a festményeket elsősorban elvonatkoztatás jellemzi, erőteljes expresszivitás is uralja őket, amely szabad asszociálásra késztet. Tájak, jelenetek, fogalmak, jelek egyaránt felfedezhetőek a festményeken, amelyeknek közös tulajdonsága kiegyensúlyozott harmónia. A festés folyamata majdnem ugyanolyan lényeges, mint az eredmény, hiszen a művész lelki- és hangulati állapotának, akár tudat alatti képzeteinek megjelenítése egy folyamatos párbeszédet, spontaneitást és egyfajta meditatív átélést feltételez, ami akár ilyen egyszerűen is megfogalmazható: csak festeni szeretnék?.
 
 
A művészettörténész a képalkotás technikájáról, üzenetéről szólva kijelentette ?A festés módszere kendőzetlenül tárja elénk a festőeszközök nyomait. A visszatörölt, visszakapart zónák még több apró részlettel gazdagítják az amúgy is változatos textúrát. A több rétegben felvitt, homokkal kevert akril festékrétegek áttetsző felülete sajátos hangulatú tereket hoz létre, amely nem a klasszikus értelemben vett perspektivikus szabályok szerint működik, hanem inkább egy belső, érzetekkel teli vizuális barangolásra hívja a nézőt úgy a festmények felületén, mint az általuk létrehívott képzettársítások között.
Végül Pablo Picassot idézném: ?Vannak festők, akik a Napot sárga folttá alakítják át. És vannak mások, akik Nappá alakítanak át egy sárga foltot. A kiállított festmények nem hagynak kétséget a felől, hogy egyértelműen az utóbbiak közé tartoznak? ? zárta gondolatait Szőcs É. Andrea.
Andrea Klosowski Neue wege gehen című kiállítása ez év november 30-áig tekinthető meg az egyetem aulájában (1034 Budapest, Bécsi út 96/b.) naponta 9:00 és 17:00 óra között.