Rögzített elegancia a Biksady Galériában

Képző

A Biksady Galéria az orosz származású fotográfus, Genia Rubin divatfotóival kíván betekintést nyújtani az 1930-as években kialakuló, új, fotótörténeti szempontból jelentős műfajba, a divatfotó világába. Az említett, akkor még gyerekcipőben járó fényképészeti stílus a divatmagazinok és mozik népszerűségének növekedésével nyert egyre nagyobb területet. Az első ilyen jellegű illusztrációkon elsősorban a portréfotózás modora érvényesült. Ez a merev, kísérletező beállítási forma vált folyamatosan egyre érzékibbé a nőiesség hangsúlyozásával valamint a korszak csábító luxusmárkáinak bemutatásával.
 

dsc603.jpg
 

A fotográfiának ezt a válfaját ekkoriban leginkább a szürrealizmus világa és a görög szobrok merevsége ihlette. Genia Rubin itt bemutatott munkái jól illeszthetőek abba a sorba, melyet George Hoyningen-Huene sorozatai indítottak el. Különösen megfigyelhetőek ezek a sajátosságok Genia torzókból komponált látványvilágaiban, vagy a növényi dekorációt alkalmazó díszleteiben. A kiállításban egy ilyen kialakítású környezetben láthatjuk a fotós egyik kedvenc modelljét Lisa Fonssagriveot, aki egy Alix Barton ruhamodellt visel. Az archaikus statikusság diktálta azt a fajta trendet, amely a korszakban tervezett öltözékek eleganciáját és finomságát még inkább kifejezte. Ez a szemlélet emelte ki a divatfotó műfaját a hétköznapiság keretei közül, helyezte piedesztálra, majd változtatta eszményképpé a modelleket. A kifejezésmód célja ugyanis egyfajta földön túli ideál ábrázolása volt, mely az elérhetetlenség képzetét keltve elérzékenyíti és rajongásra kényszeríti a befogadó közönséget.

 
A feminin stílusjegyek domináns alkalmazása ösztönözte a nagyvárosi, elegáns nőszerepek rögződését is. Az esztétikailag fokozott kifinomultsággal kialakított enteriőrök illetve az exkluzív vagy egzotikus terek még vonzóbbá avanzsálták a népszerűsíteni kívánt öltözeteket. Ez a felfogás jut érvényre a Jeanne Paquin által tervezett viseletet bemutató sorozaton is. Az évek múlásával, valamint két korszakalkotó magazin, a Harper's Bazaar és a Vogue versengésének köszönhetően a műfajon belül fokozatos alakulás és fejlődés figyelhető meg. E tekintetben említésre méltó Martin Munkácsi törekvése, aki azzal forradalmasította a divatfotózás evolúcióját, hogy modelljeit a szabadban fotózta, akár különböző testmozgások végzése közben, mellyel a szabadság képzetét keltette.
Genia Rubin munkáiért nemcsak a legnevesebb magazinok, de a leghíresebb modellek is rivalizáltak. Olyan nevezetességek álltak lencséje elé, mint a már említett kedvenc múzsája, Lisa Fonssagrive, vagy Ira de Pauline grófné, de maga Windsor hercegné is. A bemutatott márkák közül külön figyelmet érdemel a Dior, a Madame Alix Grés, a Balenciaga, a Mainbocher vagy a Chanel termékekkel vetekedő Schiaparelli viseletetek. 
 
A megnyitó 2013. február 5-én 18 órától lesz, a tárlat 2013. március 1-ig tekinthető meg a Biksady Galériában.
 
(Forrás, fotó: Biksady Galéria)