A csaknem 60 ezer látogatót vonzó Design Hét Budapest idén ?Élj lassabban!? szlogennel, a slow design jegyében kerül megrendezésre kilencedik alkalommal közel 300 együttműködő partnerrel 2012. szeptember 28. és október 7. között. A fesztivál fókuszában idén az átgondoltabb fogyasztásra ösztönző magasabb életminőség, a tartalmasabb és nyugodtabb élet, a gazdasági, társadalmi és kulturális fenntarthatóság megvalósítását célul kitűző slow-mozgalmak állnak, amelyekhez tartozó slow design kifejezés egy évtizede honosodott meg a szakmai köztudatban.
|
A Design Hét Budapest részeként háromnapos eseménysorozattal készül a Hello Wood október 1-én, 2-án és 3-án. Az építészeti és művészeti alkotótáborról szóló események szorosan kapcsolódnak a slow design tematikához, hiszen a Hello Wood idei fókuszpontja a társadalmi felelősségvállalás volt és azt tűzte ki célul, hogy az elkészült művek valódi igényeknek feleljenek meg, az adott kulturális és természeti adottságokra, helyi körülményekre reflektáljanak. A slow design alapelvei közé tartozó lokalitás, a helyi közösségekkel való együttműködés és közös munka, a hosszútávon való gondolkodás, az adott körülményekre történő reflexió, a figyelem fókuszpontjainak áthelyezése, mind a Hello Wood sajátja. Az idei Hello Woodon résztvevő, Borsod megye határán alkotó 200 fiatal célja az volt, hogy a maguk eszközeivel hozzájáruljanak a helyi lakosság közösségi és kulturális életéhez és ezáltal az alkotások hosszabb távon kitűzött változtatásokhoz adjanak lendületet.
A Hello Wood eseménysorozatot Budapest főépítésze, Finta Sándor nyitja meg október 1-én 18:00 órakor: A Hello Wood@Toldi című tárlaton fotókiállítás formájában bemutatásra kerülnek a tábor egy hete alatt készült látványos fa-installációk, megtekinthetők lesznek a film workshop dokumentum filmjei, a stop motion animációs workshopon és fotó workshopon készült alkotások. A Hello Wood idén a Sziget Fesztivál új arculatának kialakításában is részt vett ? a fenntarthatóság jegyében oda készített fa-installációkat közel 400 ezer ember láthatta ? amikből szintén ízelítőt ad a fotókiállítás. Az esemény nem lenne stílszerű fa-installáció nélkül, ezért Huszár András és Mechle Balázs építészek a helyszínre ívesen vékony lécekből látványos Felhő-installációt terveztek. A könnyed, áramló, fehér felhő a maga eszközeivel a Hello Wood jövőjére kívánja fehívni a figyelmet, egy lebegésszerű állapotra, vívódásra, hogy a sokak által támogatott és szeretett mozgalom merre vegye az irányt. A tábor új médiás csapata is készül a megnyitóra meglepetés videó-vetítéssel. (A kiállítás megtekinthető 2012. október 2-7-ig. Nyitva: H-V 12:00-23:00). A megnyitón a szervezőkön kívül az alkotókkal és a résztvevő diákokkal is találkozhat a közönség.
Az ezt követő napon, október 2-án Szemerey Samu, építész-urbanista, a Kortárs Építészeti Központ egyik alapító tagja és kurátora moderál beszélgetést 19:00 órától a Toldi Klubban Szociális Építészeti Kerekasztal címmel. A résztvevő neves szakemberek és civil szervezetek képviselői a téma itthoni és külföldi vonatkozásairól és tapasztalataikról mesélnek. A névsor alapján megelőlegezhető, hogy a vendégek igazi eszmecserének és párbeszédnek lehetnek majd tanúi az este folyamán: Both Emőke, a BAGázs képviseletében, Siroki László, (többek között) a Tomori TASZPONT jogsegélyállomás képviselője, Gulyás Erzsébet, a Reflekt Studio építésze, a Hello Wood szociális építészeti workshopjainak koordinátora, Barcza Dániel, a MOME Ecolab alapítója, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Design Intézetének igazgatója, Oroszlány Miklós a Budapesti Műszaki Egyetem Középülettervezési Tanszékének építésze és Gáspár Máté, az Open Society Institute művészeti és kulturális programigazgató-helyettese.