Tavaly éreztük, hogy átszakadt a gát

Egyéb

Nyolcadik alkalommal zajlik a Szolnoki Tiszavirág, amelynek a kezdetek óta szervezed a zenei programjait. Amikor megszületett az ötlet, mi volt az elsődleges koncepció? Milyen zenei arculatot álmodtál meg a fesztiválnak?

Bár a Tiszavirág tulajdonképpen összművészeti fesztivál jelleggel zajlik, a zene az egyik leghangsúlyosabb eleme. Nyolc éve olyan zenekarokat és előadókat keresek, akik a borfogyasztáshoz illő, jó zenét tudnak játszani. A zenei ?fogyasztásnak? ugyanis összhangban kell lennie a borozással, a programokat ezért időrendben is próbáltam ehhez igazítani. Kezdetnek egy kis rozéfröccs, majd a könnyedebb vörösborok, végül pedig a keményebb csúcsvörös nedűk. Ezzel párhuzamosan követik egymást a műfajok, és emelkedik a hangulat: a megzenésített verseket lágyabb jazz-zene váltja, majd az est végére jönnek a nagyobb csattanók. Ehhez a koncepcióhoz az álautentikus műfajok illenek: népzenére, bluesra, sanzonra építkező dallamok. A közönség visszajelzése alapján jól működik az elképzelés.

Bár az alapkoncepciót a bor és a zene kapcsolata adja, ezek mellett másfajta italkülönlegességekkel és művészeti ágakkal is találkozhat a közönség.
Valóban, amellett, hogy a Borházak Utcájában három színpad működik, ? ahol felváltva zajlanak a koncertek és folyamatosan hallható az élőzene, miközben a látogatók boroznak, beszélgetnek ? a Maláta tér például kézműves sörfőzdékkel telik meg. Ezen a helyszínen ötven fajta különleges sörből lehet válogatni, és itt kapnak helyet a nyitottabb, populárisabb műfajokat képviselő zenekarok, akik hangos bulikat, koncerthangulatot teremtenek: például a Probojszki Mátyás Band, a Kiscsillag, a Hollywood Rose, Roy és Ádám vagy a Kowalsky meg a Vega is ezen a helyszínen ad koncertet. Különleges, kizárólag a Tiszavirág Fesztivál ideje alatt működő helyszín még a Park Mozi a Tisza-parton, ahol a klasszikusokat vetítünk: például Bud Spencer és Terence Hill filmeket, vagy A hét mesterlövészt nézheti babzsákokon vagy a fűben ülve a közönség. Az elmúlt évekhez hasonlóan lesz Hídi Vásár, amikor a hidat teljes hosszában több mint száz iparművészeti termékeket áruló kézműves lepi el, valamint folytatódik a Szőnyegen szőtt történetek, ahol írókkal, borászokkal, zenészekkel hallhat kerekasztal-beszélgetéseket a közönség. Idén újdonság, hogy Nyári Színházzal is készültünk.

Kevés többnapos fesztivál kínálja ingyen a programjait. Szolnokon a növekvő népszerűség és nézőszám mellett máig nem kell belépőt fizetni. Az ingyen kézbe adott kultúra a fesztivál arculatának lényegi része?
A Szolnoki Tiszavirág Fesztivál, illetve a főszervező Kovács Ákos egyik legfontosabb elve, hogy letisztult, egységes képet adjon az egész program ideje alatt, és az ide látogató ne érezze semmiben a ?kereskedelem? szagot. Szerencsére vannak szponzorok, akik hasonlóan gondolkodnak, és értékelik ezt a fajta hozzáállást: ők szívesen állnak a fesztivál mellé. Nem kevés akadályt állít ennek az értékrendnek megfelelni, de évről-évre sikerül a feladat.

Hasonlóan tudatos cél teret biztosítani a helyi együtteseknek, előadóknak?
Persze, fontos feladat, hogy helyi zenekaroknak is helyet adjunk a programban, miközben figyelembe kell venni, hogy ez országos fesztivál, a magyar zenei élet színes palettája megjelenik, nemcsak a helyi közösségé. Ezért azokat a szolnoki illetőségű zenekarokat hívjuk meg, akik passzolnak a fesztivál hangulatához: fellép például az instrumentális gitár zenét játszó csapat, Ács László együttese az Apacsok, vagy az Anyám és a Nyulam, akik népzenei hangszereket szólaltatnak meg modern hangzásban. Azonban a helyi rock bandák például értelemszerűen nem kaphatnak helyet a műsorban, mivel más a zenei koncepció.

Ahogy említetted, számos hazai zenekar fellép: a közönséget tekintve is országos méretű fesztiválról beszélhetünk?
Tavaly érzetük, hogy átszakadt gát: az ország távoli részeiről, például Sopronból, Debrecenből is érkeztek családok, társaságok, akadt, aki a fesztivál idejére időzítette a nyári szabadságát. A Tiszavirág nyolc év alatt valóban országos programmá nőtt, bízunk benne, hogy egyre többen látogatnak el Szolnokra.

Széles-Horváth Anna