A tavalyi tematikát folytatja a Tokaji Írótábor

Egyéb


tokaj1_250x250.png
tokajiirotabor.hu

A tavalyi tanácskozás szakmai sikerére és eredményességére építve, valamint a korszak nagyságára való tekintettel az idei Tokaji Írótábor a megkezdett tematikát folytatja. A tavalyi tábort követő közleményben a szervezet kifejtette, a vizsgált kor irodalmával még sok tennivalója van a tudománynak: ?1990 után megindult már az irodalmi kánonok kiegészítése, és az utóbbi években az olvasó közönség is felfedezett addig elhallgatott írókat, a Tokaji Írótábor tanácskozásán mégis azzal szembesültünk, hogy a feltáró munka az elején tart? ? írták akkor.

Idén folytatódik a megkezdett tematika: az elmúlt évben áttekintett 1945-65 közötti időszak után idén az 1965-90 közötti évtizedek történéseit vizsgálják.

?Mivel egy irodalmi tábor csupán a kérdések fölvetésére, a teendők felvázolására hivatott ? a bíznak abban, hogy a diskurzus a teljes irodalmi szakmában folytatódni fog? ? írja az egyesület.

A tanácskozáson többek között szó esik arról, miképp alakult az 1956-ban szabadult alkotók és az 1956-os emigráció pályája? Hogyan történt az elhallgattatott nagy művészek és gondolkodók (Hamvas Béla, Füst Milán, Kassák Lajos, Kodolányi János, Weöres Sándor, az Újhold alkotói) visszaszivárogtatása az irodalmi közéletbe? Miként próbált lazítani a rendszer kötöttségén a 60-as évek végén induló új nemzedék, milyen hatással volt az ő fellépésük egyrészt az aczéli kultúrpolitikára, másrészt az őket befogadó irodalmi közegre?

 

A szervezők úgy vélik, ezen történetek fölvázolása, csomópontjainak a föltárása, folyamatának további árnyalása elengedhetetlen feltétel a huszadik század magyar irodalom- és szellemtörténetének elfogulatlan, objektív, sokszínű megrajzolásához.


A Tokaji Írótábor 1972 óta Tokajban megrendezett nyári írótalálkozó. Később, mint a magyar írók civiltársadalmi fóruma működött legális keretek között. 1989 előtt a kritikus értelmiségi gondolkodás egyik fontos, a regionális kereteken is túlmutató ?intézménye? volt. Tanácskozásain az irodalom, a közélet és a politika legfontosabb kérdéseit vitatták meg. Az írótábor 1990-től egyesületként működik.