Távérzékelővel a föld alá

Kultpol

"Ez a fejlesztés teljesen megváltoztatja a régészetet: az archeológusok a fizikai környezet megőrizve nézhetnek a föld alá" ? nyilatkozta Ant Beck, a Detection of Archaeological Residues (DART) egyik résztvevője.
 
A munka év elején kezdődött meg az angiliai Cambridgeshire-ban, ahol a hiperspektrális képeknek köszönhetően már most több információ jutott a szakemberek birtokába, mintha egyszerű légifelvételekkel dolgoztak volna.

A hiperspektrális kép az elektromágneses spektrumból gyűjt és dolgoz fel információkat. A látható spektrumon kívüli hullámhosszak használata nagy lehetőséget kínál az archeológiának, különösen a már a gyógyszergyártásban és az orvosi diagnosztikában alkalmazott közeli infravörös tartomány, amely a nagy kontrasztokkal segíti az újabb régészeti lelőhelyeket kutató szakembereket.

Egyedül az jelent kihívást, hogy a távérzékelőknek meg kell birkózniuk a fizikai, kémiai, biológiai és környezeti folyamatok közötti különbségekkel az adott tájon. Az interdiszciplináris kutatás ezt is áthidalhatja, így a csúcstechnológiás rendszer még több eltemetett emléket hozhat a felszínre.