Az interneten él tovább az a tavaly ősztől idén tavaszig tartó, nagy sikerű tárlat, amelyet Vörösmarty Mihály Szózatának történetéről, hatásáról, nemzeti kultúránkban elfoglalt helyéről rendezett az MTA Könyvtár és Információs Központ ? olvasható az MTA oldalán. Aki tehát lemaradt a tárlatról, annak sem kell bánkódnia, hiszen egy kattintással felkeresheti a nagy költőnkről szóló információkat.
A Vörösmarty Mihály által 1835-ben elkezdett és 1836-ban befejezett Szózat az egész nemzet közös kincsévé, nemzeti énekünkké lett ? írják az mta.hu-n. A Szózat 1837-ben jelent meg, és rövid idő alatt országszerte elterjedt. Mindenki idézte, és nagy szégyen volt, ha valaki nem ismerte. Már 1846-ban bekerült a felvilágosodás és a reformkor általános iskolai tankönyvébe. Gyakran idézték a politikusok is. Történetét mindenki ismeri: 1843-ban pályázatot írtak ki a megzenésítésére, amelyet Egressy Béni nyert meg. A megzenésített változat még inkább elősegítette az elterjedését. Attól kezdve nem volt olyan nagyobb állami ünnep, jelesebb iskolai rendezvény, amelyen ne csendült volna fel. Az 1848?1849-es szabadságharcban a honvédek csata közben is énekelték.
A Szózat történetéről, hatásáról, nemzeti kultúránkban elfoglalt helyéről irodalomtörténészek által összeállított anyag most virtuális formában, kibővítve nézhető meg. Nem csupán a versről és szerzőjéről szóló legfontosabb tudnivalók ismerhetők meg, hanem Vörösmarty kevéssé ismert nyelvtudósi pályájának állomásai is. A virtuális kiállítás látogatói bepillantást nyerhetnek továbbá a költő Deák Ferenccel folytatott humoros levelezésébe is.
Az online tárlat tematikájához kapcsolódóan az MTA Könyvtár és Információs Központ Szakinformatikai Osztályának gondozásában irodalmi adatbázis készült, amely mintegy 300 művet ad közre. A válogatás költői műveket, elbeszéléseket, drámákat és vegyes prózai dolgozatokat tartalmaz.
Az érdeklődők virtuális tárlatvezetésen is részt vehetnek: videó segítségével Babus Antal, az MTA KIK Kézirattár és Régi Könyvek Gyűjteménye vezetője kalauzolja a nézőket a Vörösmarty Mihály hagyatékát bemutató eredeti kiállításon.
A tárlat anyaga ITT érhető el!
Forrás: mta.hu
Fotó: vorosmarty.mtak.hu