Téridő-trambulin, ITER-makett, tekerőlant

Program

Láttál már eredeti Nobel-díjat? A könyvet, amely ötszáz éve fenekestől forgatta fel a földközéppontú világképet? Ha még nem, nézd meg az MTA fennállásának 200. évfordulója alkalmából rendezett Varázshatalom – Tudás. Közösség. Akadémia című kiállítást!

A tudomány nem varázslat. Varázshatalom. A Múzeumok Majálisán ezt ismeretterjesztő programokkal is megmutatják a kiállítás szomszédságában, a Nemzeti Múzeum kertjében.

A kozmikus részecskék világa

Május 24-én, szombaton délelőtt a kozmikus részecskék világába vezet minket Hamar Gergő fizikus, a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont munkatársa. És nem csak elméletben, mert a kozmikus sugárzásban keletkező és a földfelszínt is elérő elemi részecskéket, a müonokat egy detektor segítségével magunk is megfigyelhetjük a helyszínen.

Fúziós energetika

Hogyan lehet a fúzió a jövő energiaforrása? Hogyan lehet természeti jelenségektől függetlenül nagy mennyiségű zöldenergiát termelni? Hogyan járulnak hozzá magyar kutatók az ITER-hez, világ legnagyobb tudományos összefogásához?

Szombat délután Vavrik Márton, a HUN-REN Energiatudományi Kutatóközpont Fúziós Plazmafizika Laborjának munkatársa válaszol a kérdésekre. A világ legnagyobb fúziósenergia-reaktora, az ITER felépítését és működését a szakszerű magyarázat mellett egy ITER-makett szemlélteti a helyszínen.

Legyenek örvendetes napok! Régi magyar énekek és hangszeres muzsika

Május 25-én, vasárnap délelőtt régi magyar énekeket és hangszeres muzsikát hallgathatunk a 17-19. századból. A műsorban a Magyar Tudományos Akadémiához több szálon kapcsolódó művek szerepelnek. Valamennyien olyan forrásokból valók, amelyeket az Akadémiai Könyvtár őriz, többek között Wathay Ferenc énekeskönyvéből (1604–1606), a Vietórisz-kódexből (1670-es évek), Pálóczi Horváth Ádám „Ó és új, mint egy ötöd-félszáz énekek” (1813) című gyűjteményéből, valamint Mindszenty Dániel (1831/1832), Tóth István (1832–1843) és Almási Sámuel (1834) kottás kézirataiból. Különösen fontosak Arany János kéziratos Dalgyűjteményének (1874) részletei és saját dalai, melyeket akadémiai otthonában jegyzett le Bartalus István számára utolsó éveiben.

Aki a dalokat előadja, a hangszereket megszólaltatja, és a háttérről mesél: Csörsz Rumen István irodalomtörténész, a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóintézet munkatársa, régizenész. Az előadás nélkülözhetetlen hangszerei pedig a lant, a koboz, a tambura, a gitár, a tekerőlant és a duda.

Téridő-trambulin – Hogyan működik a gravitáció?

A téridő-trambulin látványos és játékos módon mutatja be Einstein gravitációelméletét: ahogy a nehéz golyók meggörbítik a rugalmas felületet, úgy hajlítja meg a tömeg a téridőt a világegyetemben is. A Svábhegyi Csillagvizsgálóban használt eszközzel modellezhetjük bolygók, csillagok és galaxisok mozgását, sőt, akár az univerzum nagy részét alkotó sötét anyagról és sötét energiáról is végezhetünk egyszerű kísérleteket. Kovács András csillagász, a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont munkatársa vasárnap délután bemutatja, hogyan.

Agyagbagolyfestés – kézműves-foglalkozás kicsiknek és nagyoknak

A bagoly többek közt a tudás és bölcsesség jelképe, nem véletlenül találkozunk vele a Varázshatalom kiállítás több pontján is. Csatlakozzon gyermekével agyagbagoly-festő foglalkozásunkhoz, és alkossanak egyedi, színes baglyot, vagy akár épp olyat, amilyet a kiállításban láttak!

Kvíz – inkább nagyoknak

Járd be a Varázshatalom kiállítást! A látvány varázslatos, a tartalom pedig meglepő felismeréseket tartogat. Töltsd ki kapcsolódó kvízünket, a helyes megoldásért ajándék jár az MTA standjánál.