Tiszta forrásból dolgozhatnak – 60 éves a Bartók Archívum

Zene

Az ünnepi alkalomból nyílt kamarakiállításon bemutatták Bartók Bélának Székely Zoltán hegedűművésszel folytatott levelezését, köztük egy olyan kuriózumot is, mint hegedűversenyének részletét.

Idén 60 éve nyílt meg a Bartók Archívum. Október 29-én ebből az alkalomból ünnepséget tartottak, melynek keretében betekintést nyerhettünk honlapjuk újdonságaiba, a Bartók-összkiadás munkálataiba, és kamarakiállítás nyílt a zeneszerzőnek Székely Zoltán hegedűművésszel folytatott levelezéséből.

A Budai Várban található Zenetudományi Intézet állandó és időszaki kiállításokkal mutatja be hangszergyűjteményét, zeneszerzőink életét és életműtörténetét, emellett zenetörténeti kutatóhelyként is szolgál. Az egykori Erdődy–Hatvany-palotában, a Bartók Archívumban őrzik és gondozzák Bartók Béla hagyatékát is.

Balogh Balázs, a Bölcsészettudományi Központ igazgatója az intézet „tőkesúlyának” nevezte a 60 éve alapított archívumot a köszöntőjében, Lamm Vanda, az MTA társadalomtudományi alelnöke pedig a bartóki „tiszta forrás” fogalmát alkalmazta munkájukra, hiszen bárki, aki Bartókkal kutatóként, előadóművészként, érdeklődőként foglalkozik, a gyűjteménynek és munkatársainak köszönhetően eredeti anyagokból dolgozhat.

Richter Pál, az intézet igazgatója három alappillérét jelölte meg a jelenlegi munkáknak: a Bartók-összkiadás köteteinek megjelenéseit, a Népzene Bartók műveiben bemutatását és a Bartók által kidolgozott népzenei rend megjelenítését. Bartók mintegy tízezer népdalt gyűjtött, a magyarok mellett a Kárpát-medence népeitől, török és arab területekről. A hangfelvételek egy része a Néprajzi Múzeum gyűjteményében található, valamint a szlovákiai szervezet, a Matica slovenska digitalizált anyagaiban is, melyeket szeretnének elérhetővé tenni a honlapról.

Bartók 1908-tól írt műismertetéseket, később tudományos, zenetörténeti munkákat. Ezekről Vikárius László zenetörténész, az archívum vezetője tartott összefoglalót. Ugyancsak ő mutatta be az alkalomra létrehozott kamarakiállítást Bartóknak a barátjával, Székely Zoltán hegedűművésszel folytatott levelezésének dokumentumaiból.

Ezek csak egy hónapja kerültek az archívumhoz, és olyan kuriózumok is találhatók köztük, mint például részletek a hegedűverseny komponálásáról.

Ezt követően Bartók egykori népszövetségi ülésen való részvételéről és kultúrdiplomáciai tevékenységéről hallhattunk rövid előadást.

A honlapról Biró Viola és Kerékfy Márton zenetörténészek tartott bemutatót. Ismertették annak strukturális felépítését, és bemutatták, hogyan lehet az oldalon követni a 2016-ban indult zenei összkiadás munkálatait.

Az összkiadásból eddig hat kötet jelent meg. Egyik kötete a zeneiskolai anyagként is használt Mikrokozmosz, amiből a Hat tánc bolgár ritmusban című művet Ránki Fülöp zongoraművész értő előadásában hallgathatták meg a megjelentek.

Záróeseményként ugyanennek a kötetnek a szerkesztőjével, a Magyarországon tanult Nakahara Jusuke zenetörténésszel beszélgetett Kovács Sándor zenetörténész és rádiós műsorvezető, többek között Bartók Péter szerepéről a Mikrokozmosz létrejöttében. A zeneszerző zongorázni tanuló fiának szánta egyes darabjait, mely végül gyűjteménnyé bővült.

A nyitókép forrása: Zenetudományi Intézet