Titkos folyosón jártak Washington rabszolgái

Kultpol

A földalatti folyosót a Szabadságharang és a Függetlenségi Csarnok közvetlen közelében azért készítették, hogy Washington vendégei ne láthassák a házban dolgozó rabszolgákat. A régészek a titkos átjáró mellett az Ovális Iroda elődjét is megtalálták, illetve egy olyan pincerendszert is feltártak, amelyet nem említenek a történeti feljegyzések.

A március óta folyó ásatásokon feltárt romokat több ezer látogató keresi fel, akik legtöbbje őszinte döbbenettel szembesül azzal, hogy a szabadságjogok élharcosának számító George Washinton rabszolgákat tartott. Az egykori elnök legtöbb rabszolgája virginiai birtokán élt, és az általa vallott elvek 1799-es halálakor közzétett végrendeletében már megtalálhatók, hiszen abban arról rendelkezett, hogy 300 rabszolgáját felesége halála után szabadítsák fel.

Washington az 1790-es években élt ebben a házban, és használta azt elnöki hivatalként, amely egyáltalán nem meglepő, hiszen akkor még Philadelphia volt az ország fővárosa. A helyszínre érkező szakértők között volt Michael Coard philadelphiai ügyvéd is, aki szerint mindez "azt az igen éles kontrasztot jelképezi, amely az elnök által hirdetett szabadságjogok és a mindennapi gyakorlat között húzódott".

A leletek megtalálsa után komoly vita bontakozott ki arról, hogy azokat felhasználják-e az épületbe tervezett új kiállításba. A romok megtalálása előtt ugyanis egy klasszikus, interaktív tárlatot terveztek az épületbe, ám ha a földalatti átjárót is megnyitnák a látogatók előtt, az a költségek drasztikus emelkedését hozná magával. Más részről azonban a folyosó bemutatásával a már egyébként is 2009-re halasztott megnyitóra csak később kerülhetne sor.