Több erdélyi magyar színház is bemutatkozik a bukaresti színházi fesztiválon

Színpad

Erdélyi magyar színházak is részt vesznek a bukaresti 34. Országos Színházi Fesztiválon, mely pénteken este kezdődik és október 27-éig tart a román fővárosban.

Jelenet a Stuart Mária című előadásból.  Fotó: Bíró István
Jelenet a Stuart Mária című előadásból. Fotó: Bíró István

Október 22-én este 7 órától lesz látható a Kolozsvári Állami Magyar Színház Stuart Mária című előadása a bukaresti 34. Országos Színházi Fesztiválon Diego de Brea rendezésében. Friedrich Schiller drámáját a fesztiválközönség a bukaresti I. L. Caragiale Nemzeti Színház Stúdiótermében tekintheti meg.

„Imre Éva nagy lendületű koncepció mentén, mélységes drámaisággal megkomponált szerepében csillogtatja meg tehetségét. A cselekmény Stuart Mária tárgyalását helyezi a középpontba, emiatt pedig a rivális, I. Erzsébet angol királynő színre lépését Mária egyénisége a háttérbe szorítja. Tőtszegi Zsuzsa a bebörtönzött unokatestvéréhez emberségesen viszonyuló nő alakját formázza meg, aki ugyanakkor mindenekelőtt a politikai érdekeit tartja szem előtt. A színésznő egy zord, meggyőző erejét mások fölött mesteri módon érvényesítő embert testesít meg” – írta az előadásról Adrian Țion.

Az előadás rendezője és díszlettervezője Diego de Brea, a produkció létrehozásában közreműködött továbbá Gyarmati Kata dramaturg, Bocskai Gyopár jelmeztervező. A fénytervet Groza Romeo, a videótervet pedig Buksa Péter jegyzi. Az előadás rendező asszisztense Viola Andrea.

Stuart Mária szerepét Imre Éva alakítja, a további szerepekben Tőtszegi Zsuzsa, Szűcs Ervin, Viola Gábor, Bács Miklós, Bíró József és Bodolai Balázs látható.

A színházi szemle programjában a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház Pericles című előadása is szerepel. William Shakespeare művét a brit Philip Parr rendezte, dramaturgja Dálnoky Réka, díszlet- és jelmeztervezője Brian D. Hanlon, koreográfusa Anca Stoica, zenéjét Cári Tibor szerezte.

A 34. Országos Színházi Fesztivál programjában más kisebbségi – német és zsidó – színházak produkciói is megtalálhatók, illetve független színházi műhelyek is bemutatkoznak. A programot számos könyvbemutató és más kísérőrendezvény színesíti, a többi között a neves román rendező, Silviu Purcarete 50 éves színházi munkássága előtt tisztelegnek kiállítással.